Ko je Imane Khelif, bokserka o čijem se spolu vodi rasprava?
Alžirka Imane Khelif u petak će se suočiti sa Kineskinjom Yang Liu u borbi za prvu alžirsku olimpijsku zlatnu medalju u boksu.
Alžirska bokserka Imane Khelif na pragu je osvajanja zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Parizu 2024, usred spora o njenom spolu koji je postao jedna od najvećih priča natjecanja.
Khelif, koja će u petak imati priliku osvojiti zlato, u centru je rasprave o svom spolu nakon što je ponovo izašla na vidjelo odluka sada zabranjene Međunarodne bokserske asocijacije (IBA) iz 2023, koja ju je diskvalificirala jer je pala na testu spola.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIran pozvao ambasadore evropskih država na razgovor
SAD, Francuska, Njemačka i Britanija uvode sankcije iranskom prevozniku Iran Air
‘Meteor’ – najmoćniji projektili koje mogu nositi avioni Rafale
Međunarodni olimpijski komimtet (MOK) odbacio je rezultate testova koje je naručila ta asocijacija kao proizvoljne i nelegitimne, rekavši da nema razloga za njihovo provođenje.
No, konzervativni čelnici poput italijanske premijerke Giorgie Meloni i bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa uključili su se u raspravu nakon što su se proširile dezinformacije o tome da je Khelif transrodna sportistkinja, što ona nije.
Ali, ko je Khelif?
Evo šta znamo:
Ko je Imane Khelif i kada je i u koje vrijeme njena borba?
Khelif, kojoj je 25 godina, odrasla je igrajući nogomet u svom selu u Tiaretu, u zapadnom Alžiru. Nakon što je odustala od sporta u tinejdžerskim godinama, Khelif se okrenula boksu uprkos očevim kritikama.
Trenirati boks nije bilo lako. Khelif je morala prodavati staro željezo i majčin kus-kus kako bi skupila dovoljno novca da se autobusom vozi deset kilometara do najbliže teretane.
No, brzo je privukla pažnju Alžirskog bokserskog saveza i natjecala se na Svjetskom prvenstvu za žene 2018, gdje je osvojila 17. mjesto nakon što je eliminirana u prvom kolu.
Bila je jedna od prve tri olimpijske bokserke koje je Alžir poslao na Igre u Tokiju 2020.
Khelif je pobijedila u svojoj prvoj borbi, ali je izgubila u drugom kolu od Irkinje Kellie Harrington, koja je kasnije osvojila zlato.
Nastavila je podizati rejting na sljedeća dva svjetska prvenstva, a ranije ove godine postala je ambasadorica UNICEF-a kako bi nadahnula mlade Alžirce da slijede svoje snove.
Khelif će se za zlato boriti u petak na stadionu Roland Garros u 22:51 po pariskom vremenu.
Protiv koga se bori?
Khelif će se u finalnom meču suočiti sa Kineskinjom Yang Liuom u velter kategoriji.
Velter kategorija je težinska klasa između lake i srednje kategorije.
Oni u velteru takmiče se u kategoriji do 69 kg.
S kim se već borila?
Pobjednički niz Khelif počeo je pobjedom u osmini finala protiv Italijanke Angele Carini 1. augusta, nakon što se njena protivnica predala, što je trajalo samo 46 sekundi.
Alžirska bokserka se u četvrtfinalu suočila sa Mađaricom Annom Lucom Hamori, koju je pobijedila jednoglasnom odlukom sudija.
U utorak, Khelif je pobijedila Tajlanđanku Janjaem Suwannapheng 5:0 u polufinalu, osiguravši prolaz u finale.
Šta znamo o raspravi o spolu?
Nakon njenog meča s Italijankom Carini, ponovo je počela rasprava o spolu Khelif nakon što je pala na neodređenom testu podobnosti spola koji je proveo IBA 2023. godine.
Odluka da se Khelif iznenada diskvalificira prije finala Svjetskog prvenstva uslijedila je zbog kriterija podobnosti, koji su sprečavali sportašice sa XY kromosomima da se bore u ženskim disciplinama.
Međutim, IBA nije precizirao na temelju čega je podbacila na testu, zajedno sa tajvanskom bokserkom iz pero kategorije Lin Yu-ting.
Tada je Khelif odluku nazvala “velikom zavjerom” nakon što se prethodno bez problema natjecala.
Predsjednik MOK-a Thomas Bach stao je u odbranu Alžirke.
“Govorimo o ženskom boksu. Imamo dvije bokserke koje su rođene kao žene, odgojene kao žene, koje imaju pasoše kao žene i koje su se godinama natjecale kao žene i to je jasna definicija žene,” rekao je Bach na konferenciji za medije prošle sedmice.
Šta se sada dešava?
Nakon borbe protiv Carini, Khelif je bila žrtva uvredljivih i transfobičnih komentara na društvenim medijima o njenoj sposobnosti da se takmiči u ženskim natjecanjima i njenom spolnom identitetu.
Vođa alžirske delegacije na Olimpijskim igrama u Parizu rekao je da je Alžirski olimpijski komitet podržao Khelif i da je podnio žalbu MOK-u zbog “nemoralne” kampanje.
Njen otac također je napade na svoju kćerku opisao kao “nemoralne” i rekao da je ona porodici donijela “čast”.
Nakon pobjede u polufinalu, Khelif je rekla da bi “najbolji odgovor” na svu galamu bio osvajanje zlatne medalje.
“Jako sam sretna”, rekla je Khelif.
“Radila sam osam godina za ove Igre i jako sam ponosna na ovaj trenutak. Željela bih zahvaliti na podršci ljudi kod kuće.”