Spektakularnom svečanošću u ‘srcu’ Pariza otvorene Paraolimpijske igre
Nešto više od dvije sedmice nakon završetka Olimpijskih igara na Stade de Franceu, glavni francuski grad postao je centar paraolimpijskog sporta.
Spektakularnom svečanošću u “srcu Pariza”, na kultnoj aveniji Champs-Elysees i Place de la Concorde otvorne su 17. Ljetne paraolimpijske igre na kojima će nastupiti oko 4.400 parasportista iz 168 delegacija, piše Hina.
Nešto više od dvije sedmice nakon završetka Olimpijskih igara na Stade de Franceu, glavni francuski grad postao je centar paraolimpijskog sporta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOdbojkaši BiH u finalu Paraolimpijskih igara
Olimpijske igre pomogle ekonomiji eurozone u augustu
Bjelorus Ihar Boki postao najuspješniji paraolimpijac u historiji
Po prvi put u historiji ceremonija otvaranja održala se izvan stadiona. I dok je tokom otvaranja OI u središtu bila rijeka Sena, sada su središte bili kultni Place de la Concorde i Champs-Elysees na kojima se okupilo oko 60.000 gledalaca.
Ovog puta domaćini su imali sreće i s vremenom. Za razliku od “potopa” za vrijeme otvaranja olimpijskih igara, vrijeme u srijedu naveče u Parizu teško da je mogla biti bolje. “Grad ljubavi zakucao je za srce svakog paraolimpijca,” kako su rekli Parižani.
Iako je Pariz nedavno po treći put organizovao Olimpijske igre nakon 1900. i 1924. godine, ovo je prvi put da je glavni francuski grad domaćin Paraolimpijskih igara. Tek od 1988. i Seoula, OI i POI se održavaju u istom gradu i na istim borilištima.
“Želimo da ove igre promijene živote,” rekao je predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) Andrew Parsons. Predsjednik IPC-a ponovio je uvjerenje da će pariške POI biti najspektakularnije u historiji.
“Često sam to govorio,” priznao je. Ali danas više nemam ni najmanje sumnje,” dodao je.
Ceremonija otvaranja
Zanimljiva ceremonija otvaranja, pod nazivom “Paradoks” je kroz pet “umjetničkih slika” otvorila pitanje invaliditeta i inkluzije. Vodila nas je od razdora do sloge. Svaka umjetnička sekvenca pričala je priču o tome kako se izvođači sastaju, ponovno otkrivaju jedni druge i rade zajedno na stvaranju, novog, inkluzivnijeg i mirnijeg društva.
Ples je bio centralni dio predstave, slaveći sve vrste tijela kroz univerzalni jezik pokreta, a plesači su koristili ruke, noge, invalidska kolica ili prilagođene tricikle.
Za koreografiju je bio zadužen Šveđanin Alexander Ekman, poznat po svojim grandioznim scenografijama, a učestvovalo je više od 150 plesača, uključujući dvadesetak s invaliditetom, u showu koji je nosio poruke o inkluziji.
Povratak balona s plamenom
Jedan od vrhunaca ceremonije otvaranja bilo je i paljenje paraolimpijskog plamena. Jedinstvena karakteristika paraolimpijskog pokreta je da nekoliko paraolimpijskih plamenova može sijati istovremeno. Po dolasku na francusko tlo, plamen je podijeljen u 12 plamenova, kako bi odražavao broj dana Paraolimpijskih igara. Oko 1.000 nositelja baklje širilo je energiju Igara širem Francuske, ističući regije predane promicanju uključivanja u sport i podizanju svijesti o problemima invaliditeta.
Florent Manaudou, francuski nosilac zastave na Olimpijskim igrama u Parizu, trčao je od Champs Elysees kako bi donio plamen na Place de la Concorde, a zatim ga je predao francuskom teniseru u kolicima Michaelu Jeremiaszu kojem se pridružilo više od 150 plesača i izvođača koji nose plamene baklje uz taktove Bolera francuskog kompozitora Mauricea Ravela, jedne od najizvođenijih baletnih partitura u svijetu.
Baklju su potom na putu prema Jardin des Tuileries nosile brojne paraolimpijske legende, a kao posljednji kotao su zajedno upalili Charles-Antoine Kouakou, Fabien Lamirault, Elodie Lorandi, Alexis Hanquinquant i Nantenin Keita.
Veličanstveni balon koji je nosio olimpijski plamen iznad vrta Tuileries tako se “vratio” i za Paraolimpijske igre.