Engleska preko penala u polufinale

Nakon 1:1 u 120 minuta borbe, finalisti prošlog Eura su savladali Švicarsku boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Engleski fudbaleri slave sa navijačima pobjedu nad Švicarskom (REUTERS/Piroschka Van De Wouw)

Engleski nogometaši izborili su polufinale Eura 2004 u nogometu, nakon što su u Duesseldorfu nakon jedanaesteraca sa ukupnih 6:4 bili bolji od Švicarske. Nakon 120 minuta bilo je 1:1.

Švicarska je povela u 75. minuti, a strijelac je bio Breel Embolo. Vodstvo je trajalo vrlo kratko jer je samo pet minuta kasnije Bukayo Saka izjednačio na 1:1.

Golova potom nije bilo u produžecima pa se putnik u polufinale tražio kroz izvođenje jedanaesteraca.

Svih pet engleskih izvođača pogodili su sa bijele tačke – Palmer, Bellingham, Saka, Toney i na kraju je pobjednički pogodak za prolaz dao Alexander-Arnold.

Kod Švicaraca je prvi putirao Akanji te mu je Pickford odbranio, što se na kraju pokazalo ključnim trenutkom izvođenja jedanaesteraca.

Engleski golman Jordan Pickforf brani penal Manuelu Akanjiju (REUTERS/Wolfgang Rattay)

Engleska je tako slijedila ono što su ranije na ovom prvenstvu napravili Španija i Francuska, dok je Švicarska i dalje ostala u neuspješnoj potrazi za polufinalem na nekom od velikih natjecanja, prenosi Hina.

Prvih 45 minuta je prošlo bez i jednog udarca u okvir vrata od strane obje reprezentacije. Engleska je bila bolja, agresivnija i rastrčanija. Vrlo dobro je i visoko pritiskala Švicarce koji su bili apsolutno nemoćni u prvom poluvremenu, a izgledne su prilike bile prava rijetkost.

Buđenje u drugom poluvremenu

Među svim igračima minimalno se tek izdvajao engleski reprezentativac Saka koji je nekoliko puta probijao desnu stranu i činilo se da jedino tako Engleska može zaprijetiti na pravi način. Upravo tako se i dogodila najbolja šansa u prvom dijelu, tek u 45. minuti.

Saka je na silu probio stranu i prošao dvojicu Švicaraca. Poslao je povratnu loptu na kojoj je bio Mainoo, ali mu je u udarac ušao Xhaka i spriječio moguću opasnost po Švicarce.

Sa druge strane, Švicarska se strašno mučila kako otupiti engleski pritisak te su igrači prema naprijed, Ndoye, Vargas i pogotovo Embolo, bili potpuno odsječeni od ostatka tima.

Početak drugog poluvremena donio je napokon buđenje Švicaraca, mada su i dalje oba vratara bila prilično besposlena. No, u 51. minuti se dogodio prvi udarac u okvir vrata i autor je bio švicarski napadač Embolo. Više je to bilo dodavanje prema engleskom golmanu Pickfordu nego prava prijetnja.

Bukayo Saka u akciji: Engleska je teškom mukom prošla među četiri najbolja tima (REUTERS/John Sibley)

Nastavila je Švicarska energičnije stiskati Engleze pa je u 57. minuti Rodriguez poslao dobar ubačaj, ali Embolo nije stigao do lopte, dok je dvije minute kasnije bilo još opasnije po Englesku. Ndoye je lijepo donio loptu do engleskog šesnaesterca, ali je izostalo kvalitetnije upošljavanje Vargasa.

Imala je Švicarska kakvu-takvu priliku i u 66. minuti. Iz voleja je tada pokušao Aebischer, ali ni to nije bilo dovoljno za promjenu rezultata. Sve je to bila najava za ono što se dogodilo u 75. minuti, veliko slavlje švicarskih nogometaša i navijača.

Ndoye je ubacio loptu u suparnički šesnaesterac. Stones nije uspio očistiti opasnost, a Embolo je iz blizine, s Walkerom na leđima, ugurao loptu u mrežu za vodstvo Švicarske 1:0.

Odmah je s tri promjene reagirao engleski izbornik Southgate. Njegovi su se igrači zbog primljenog gola odmah trgnuli i vrlo brzo došli do izjednačenja, ali bila je to isključivo majstorija jednog igrača. Saka je s desne strane utrčao u sredinu i sjajno s vrha šesnaesterca naciljao i pogodio suprotni kut švicarskih vrata za 1:1.

Prečka Shaqirija

Do kraja osnovnog dijela igre svaka je ekipa imala po jednu šansu za pobjedu. U 88. je Eze šutirao pored gola, dok je u 93. minuti za Švicarce prvo Embolo promašio loptu, a u drugom pokušaja je Zuber bio neprecizan.

U prvom produžetku dvije šanse je imala Engleska. Prvo je u 95. minuti odlično šutirao Rice s više od 20 metara, ali reakcija švicarskog golmana Sommera je bila sjajna. U 102. je sve bilo lakše za švicarskog vratara, jer je Bellingham šutirao tačno u njega.

U drugom produžetku je bolja bila Švicarska pa je neposredno prije jedanaesteraca Shaqiri direktno iz kornera pogodio okvir gola, dok je potom udarac Amdounija obranio Pickford.

Posljednji polufinalista bit će poznat večeras, nakon utakmice Nizozemske i Turske, a pobjednik tog susreta 10. jula će se suočiti sa reprezenacijom Engleske.

U petak, plasman u finale izborile su reprezentacije Španije i Francuske, koje će se 9. jula boriti za mjesto u finalu.