Nogometne reprezentacije saznale protivnike na putu za Mundijal 2026.
Direktno će se na Mundijal plasirati pobjednici grupa, dok će 12 drugoplasiranih, plus četiri najbolje plasirane iz Lige nacija koje ne budu među 24 selekcije koje budu prve ili druge u kvalifikacijama, igrati baraž.
Nogometne reprezentacije Evrope u petak su, nakon žrijeba održanog u Cirihu, doznale rivale u kvalifikacijskim grupama za Svjetsko prvenstvo koje će 2026. godine biti održano u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.
Bosna i Hercegovina će put na smotru najboljih reprezentacija svijeta tražiti u grupi H, u kojoj su još Austrija, Rumunija, Kipar i San Marino; Crna Gora je u grupi L u kojoj će biti poraženi iz četvrtfinala Lige nacija u susretu Francuske i Hrvatske, Češka, Farski Otoci i Gibraltar; Kosovo i Slovenija igraju u istoj, B grupi sa Švicarskom i Švedskom; Sjeverna Makedonija je u grupi J sa Belgijom, Velsom, Kazahstanom i Lihtenštajnom; Srbija je u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Latvijom i Andorom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKvalifikacije za SP 2026: Kompletan raspored i grupe
Rizik od ekstremne vrućine za nogometaše na Mundijalu 2026.
Esmir Bajraktarević, nova velika nada bh. nogometa | Sportski magazin
Ako pobijedi Francusku u Ligi nacija, Hrvatska će u grupu D sa Ukrajinom, Islandom i Azerbejdžanom.
Direktno će se na sjevernoamerički Mundijal plasirati pobjednici grupa, dok će 12 drugoplasiranih selekcija, plus četiri najbolje plasirane iz Lige nacija koje ne budu među 24 selekcije koje budu prve ili druge u kvalifikacijama, igrati baraž. Šesnaest selekcija koje izbore plasman u baraž igrat će na četiri turnira u martu 2026. godine, s kojih će pobjednici ovjeriti vizu za Svjetsko prvenstvo.
Grupna faza kvalifikacija počinje u martu 2025. i traje do novembra iste godine, dok će se baraž igrati u martu 2026. Grupe po pet reprezentacija počinju kvalifikacije u martu, dok grupe po četiri selekcije počinju u septembru 2025, poslije četvrtfinala (mart) i završnog turnira (juni) Lige nacija.
Grupe
A: pobjednik Njemačka/Italija, Slovačka, Sjeverna Irska, Luksemburg;
B: Švicarska, Švedska, Slovenija, Kosovo;
C: poraženi Portugal/Danska, Grčka, Škotska, Bjelorusija;
D: pobjednik Hrvatska/Francuska, Ukrajina, Island, Azerbejdžan;
E: pobjednik Španija/Nizozemska, Turska, Gruzija, Bugarska;
F: pobjednik Portugal/Danska, Mađarska, Irska, Armenija;
G: poraženi Nizozemska/Španija, Poljska, Finska, Litvanija, Malta;
H: Austrija, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Kipar, San Marino;
I: poraženi Njemačka/Italija, Norveška, Izrael, Estonija, Moldavija;
J: Belgija, Vels, Sjeverna Makedonija, Kazahstan, Lihtenštajn;
K: Engleska, Srbija, Albanija, Latvija, Andora;
L: poraženi Hrvatska/Francuska, Češka, Crna Gora, Farski Otoci, Gibraltar.
Prvi put 48 reprezentacija
Svjetsko nogometno prvenstvo održat će se od 11. juna do 19. jula u SAD-u, Kanadi i Meksiku i bit će to prvi World Cup sa 48 reprezentacija umjesto dosadašnjih 32.
Utakmice će se igrati u 16 gradova – 11 američkih (Seattle, San Francisco, Los Angeles, Kansas City, Dallas, Houston, Atlanta, Boston, New York City, Philadelphia, Miami), tri meksička (Guadalajara, Monterrey, Mexico City) i dva kanadska (Vancouver, Toronto). Otvaranje je na stadionu Estadio Azteca u Mexico Cityju, dok je finale na stadion MetLife u New Yorku.
Bit će to prvo Svjetsko prvenstvo nakon 2002. godine, na kojem je domaćinstvo povjereno više od jedne nacije. Sa svojim prethodnim domaćinstvom turnira 1970. i 1986. godine, Meksiko će postati prva zemlja koja je tri puta bila domaćin Svjetskog prvenstva za nogometaše.
Evropa će imati 16 predstavnika, Afrika devet, Azija osam, Južna Amerika šest, Concacaf 3 + 3 (domaćina), Okeanija jednog, a još će dvije reprezentacije izboriti plasman kroz play-off.