Kimmich žali zbog političkog stava njemačkog tima na SP-u u Kataru

Joshua Kimmich kaže da protest zbog zabrane nošenja traka na Svjetskom prvenstvu u Kataru nije bio dobra slika.

U organizacijskom smislu, bilo je to izvanredno Svjetsko prvenstvo, rekao je Kimmich o SP-u u Kataru [Jurgen Kessler/picture alliance via Getty Images]

Kapiten nogometne reprezentacije Njemačke Joshua Kimmich kaže da mu je žao zbog političkog stava koji je njegova selekcija zauzela na Svjetskom prvenstvu u nogometu u Kataru 2022.

Njemački igrači pozirali su 23. novembra 2022. za timsku sliku s rukama na ustima u glavnom gradu Katara Dohi, prije prve utakmice u grupi protiv Japana kako bi izrazili protest FIFA-i, krovnom svjetskom nogometnom tijelu, koje je zaprijetilo sankcijama protiv igrača koji nose trake oko ruke u znak podrške političkim ciljevima na turniru.

Šest drugih evropskih timova, uz Njemačku, planiralo je nositi trake ‘OneLove’, koje podržavaju različitost i toleranciju, s obzirom na to da je homoseksualnost nezakonita u Kataru, ali su odustali nakon prijetnje disciplinskim mjerama.

“Općenito, mi igrači trebamo se zalagati za određene vrijednosti, pogotovo ja kao kapitan reprezentacije. Ali nije naš posao da se uvijek politički izražavamo”, rekao je Kimmich na konferenciji za medije u srijedu navečer prije utakmice reprezentacije Njemačke protiv Bosne i Hercegovine u okviru UEFA-ine Lige nacija, koja se igra u subotu.

Njemački igrači su uoči utakmice protiv Japana pozirali s rukama na ustima kako bi izrazili protest prema FIFA-i [Jurgen Kessler/picture alliance via Getty Images]

“Pogledajte Katar. Nismo dali dobru opštu sliku kao ekipa i država. Izrazili smo političke stavove i to je malo oduzelo užitak turniru. U organizacijskom smislu, bilo je to izvanredno Svjetsko prvenstvo“, rekao je.

Kimmich, igrač minhenskog Bayerna, izrazio je žaljenje zbog protesta 2022. odgovarajući na pitanje o tome da će Saudijska Arabija biti domaćin Svjetskog prvenstva 2034.

‘Mi, također, imamo problema’

Očekuje se da će se na glasanju na Kongresu FIFA-e sljedećeg mjeseca potvrditi kandidatura Saudijske Arabije, jedine prijavljene zemlje za organizaciju turnira, iako grupe za ljudska prava, uključujući Amnesty International, izražavaju kritike u vezi s tretmanom radnika migranata na gradilištima.

Saudijska Arabija je više puta branila stanje ljudskih prava u zemlji i negirala zlostavljanje radnika.

“Zapadne zemlje zastupaju stavove za koje mislimo da su univerzalni i da bi trebali biti istiniti svugdje”, nastavio je Kimmich.

“Mi kao država osjećamo da, također, imamo problema [na] vlastitim gradilištima. Stoga je, možda, dobro fokusirati se na to.“

“U prošlosti nismo sve radili kako treba. Želite se zalagati za vrijednosti o kojima nema pregovora, ali imamo ljude koji bi se trebali baviti politikom. To su stručnjaci, a ja to nisam.”

Saudijska Arabija bila je domaćin svoje prve utrke Formule 1 2022. godine, ali se godinu prije suočila s kritikama Amnesty Internationala, čiji je voditelj Felix Jakens pozvao “sve vozače, vlasnike i timove Formule 1 da razmotre progovaranje o ljudskim pravima u zemlji, uključujući izražavanje solidarnosti sa zatvorenim braniteljima ljudskih prava”.

U vrijeme protesta njemačkih igrača za Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru, iste godine kada je F1 debitirao u Saudijskoj Arabiji, tadašnji selektor reprezentacije Hansi Flick objasnio je nakon utakmice protiv Japana da su igrači “htjeli prenijeti poruku da FIFA ušutkava timove”.

Gledajući unaprijed na očekivano Svjetsko prvenstvo u Saudijskoj Arabiji 2034, Kimmich je dodao: “Želio bih da se oni momci koji će sudjelovati na turniru za deset godina mogu fokusirati na takmičenje. Uostalom, naša je dužnost dati sve od sebe jer nas mjere po rezultatima.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama