Ruski nogometni savez odustao od prelaska u Azijsku federaciju

Odlučili smo nastaviti kontakte s Evropskom nogometnom asocijacijom, pogotovo jer ima napretka, rekao je član Odbora RFU-a.

FIFA i UEFA su u februaru 2022. sve ruske ekipe suspendirale iz sudjelovanja u njihovim takmičenjima (Reuters)

Ruski nogometni savez (RFU) glasao je protiv prelaska iz Evropske nogometne asocijacije (UEFA) u Azijsku federaciju, izvijestile su u srijedu ruski mediji.

Svjetska nogometna asocijacija (FIFA) i UEFA su odlučile u februaru 2022. godine da će sve ruske ekipe, nacionalne ili klupske, biti suspendirane iz sudjelovanja u njihovim takmičenjima zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Čelnik RFU-a Aleksander Djukov je krajem prošle godine izjavio kako Rusija razmišlja o pridruživanju Azijskoj nogometnoj konfederaciji (AFC).

“Raspravljalo se o pitanju prelaska u AFC. Jednoglasno smo glasali protiv, jer nema garancije FIFA-e”, citirala je u srijedu novinska agencija RIA člana Odbora RFU-a Mihaila Gerškoviča.

Ublažena ograničenja za mlade ekipe

“Odlučili smo nastaviti kontakte s UEFA-om, pogotovo jer ima napretka. Da vidimo kako će se situacija razvijati sljedeće godine”, dodao je, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

FIFA i UEFA su posljednjih mjeseci ublažili ograničenja za ruske mlade ekipe.

UEFA je u septembru rekla da “djeca ne bi trebala biti kažnjena za djela čija odgovornost leži isključivo na odraslima”.

Izvor: Agencije

Reklama