Raspored

Svjetskog prvenstva

Eurobasket: Poljska izbacila evropskog prvaka Sloveniju

Reprezentacija Poljske u posljednjem četvrtfinalu Evropskog prvenstva nadigrala je Slovence i tako izborila polufinale gdje će igrati protiv Francuske.

Duel Slaughtera i Dončiča pod košem Poljske (EPA)

Košarkaši Poljske savladali su branitelja naslova najboljeg na kontinentu, selekciju Slovenije, u posljednjem četvrtfinalu Evropskog prvenstva koje se odigrava u Češkoj, Italiji, Francuskoj i Njemačkoj, koja je domaćin završnice.

Poljaci su u Berlinu slavili sa 90:87, po četvrtinama 29:26, 29:13, 6:24, 26:24 i tako zakazali polufinalni ogled protiv Francuza koji su nešto ranije bili bolji od selekcije Italije.

Poljak Mateusz Ponitka bio je prvo ime meča sa “triple-double” učinkom – 26 poena, 15 skokova i 10 asistencija. Uz njega, u pobjedničkom timu su bili raspoloženi A.J. Slaughter sa 16 poena koliko je postigao i Michal Sokolowski.

Slovence je predvodio Vlatko Čančar sa 21 poenom, Goran Dragič je upisao 17, a Luka Dončič 14 poena.

Nešto ranije, Francuzi su nakon produžetka u njemačkoj prijestolnici savladali Italijane sa 93:85, po četvrtinama 27:20, 11:11, 18:31, 21:15, 16:8.

Prvo ime pobjedničkog tima bio je Thomas Heurtel sa 20 postignutih poena, jedan manje uz 13 skokova zabilježio je Rudy Gobert, dok su Italiju predvodili Simone Fontecchio i Marco Spissu sa po 21 poenom.

Prethodno su polufinale izborili košarkaška reprezentacija Njemačke, koja je u Berlinu pobijedila selekciju Grčke rezultatom 107:96, te Španija koja je bila bolja od Finske (100:90), javila je Fena.

Antetokounmpo isključen

Njemački košarkaši su do pobjede nad jednim od favorita došli zahvaljujući odličnom drugom poluvremenu u kojem su u potpunosti razbili selekciju Grčke. Kobna za Grke bila je posebno treća četvrtina u kojoj su za sedam minuta postigli samo jedan poen, dok je s druge strane Njemačka ubacila 20 i velikom serijom došla do preokreta te 15 poena prednosti.

Nakon što je najbolji igrač Grčke Giannis Antetokounmpo pet minuta prije kraja dobio drugu nesportsku ličnu grešku, koja je ujedno i isključujuća, bilo je jasno da Grci neće moći da se vrate u utakmicu. Prethodno je Antetokounmpo postigao 31 poen, uz sedam skokova i osam asistencija.

Najefikasniji u selekciji Njemačke bio je Dennis Schroder sa 26 poena i osam asistencija, ali je i on svoj nastup pokvario sa dvije tehničke greške zbog provociranja protivničkog trenera, a zbog čega je morao u svlačionicu tri i po minute prije kraja utakmice.

Preokret Španaca za polufinale

Španija je izborila polufinale nakon velikog preokreta u četvrtfinalnom meču protiv selekcije Finske.

Finci su u prvom poluvremenu bili dosta bolji protivnik i do odmora ostvarili 15 poena prednosti. U tim trenucima izgledalo je da će Finska zahvaljujući odličnom procentu šuta napraviti novu senzaciju na Eurobasketu, nakon što su prethodno eliminisali selekciju Hrvatske.

Ipak, u nastavku susreta Španci su zaigrali mnogo bolje, pogotovo u fazi odbrane, te su početkom posljednje četvrtine imali prednost od šest poena. Finci se do kraja nisu uspjeli vratiti u ovaj meč jer je Španija bez većih problema održavala prednost od desetak poena razlike.

U timu Španije istaknuo se Willy Hernangomez s 25 poena, dok je jednak učinak s druge strane imao Lauri Markkanen.