Mundijal 1974: Nizozemska ‘zamijenila’ Brazil i postala miljenik publike

Sbjetsko prvenstvo je igrano u Zapadnoj Njemačkoj, pod strogim osiguranjem, zbog minhenskih napada sa Olimpijskih igara 1972. godine.

Zapadna Njemačka u fialu je savladala Nizozemsku sa 2:1 (Allsport/Getty Images/Hulton Archive)

Pozadina

Domaćin turnira prvi put je bila Zapadna Njemačka, a odigran je pod strogim osiguranjem, zbog iskustva sa minhenskim napadima sa Olimpijskih igara 1972. godine.

Utakmice su se igrale u devet gradova, uključujući Zapadni Berlin.

Nakon dugih kvalifikacija, selekcije poput Engleske, Španije, Meksika i Portugala nisu uspjele izboriti plasman na turnir, dok su, s druge strane, Istočna Njemačka, Australija, Haiti i Zair (današnji DR Kongo) debitirali.

Zlatna generacija Brazila odavno je napustila svjetsku scenu, a sa sobom je odnijela i samba stil fudbala, kao i legendu Pelea.

Brazil je 1974. godine gajio drugačiji stil fudbala, pa su miljenici navijača postali Nizozemci.

Vođena Johanom Cruyffom, nizozemska reprezentacija igrala je “totalni fudbal“, u kojem je svaki fudbaler mogao igrati bilo koju ulogu na terenu, u zavisnosti od svoje pozicije.

Nizozemci su bili neporaženi sve do finala, gdje ih je čekao aktuelni evropski prvak i domaćin Zapadna Njemačka.

Cruyff je u prvoj minuti izborio penal, prije nego što je ijedan njemački igrač oupće dodirnuo loptu, ali domaćin se vratio svojim penalom iz 25. minute.

Gerd Mueller je prije kraja poluvremena postigao drugi gol za Nijemce, a ispostavilo se da on bio i odlučujući.

Dobre strane

Nizozemska predstava “totalnog fudbala“ oduševila je navijače.

Predstavljen je novi trofej, nazvan “FIFA World Cup Trophy“, izrađen od 18-karatnog zlata.

Okeanija i supsaharska Afrika imali su prve predstavnike na SP-u.

Istočna i Zapadna Njemačka u grupnnoj fazi su igrale jedna protiv druge, a rezultat je bio šokantan – 1:0 za DDR.

Loše strane

Nizozemska legenda Cruyff i njemačka ikona Mueller ovim turnirom su se oprostili od svjetskih prvenstava, na kojima više nisu igrali.

Izvor: Al Jazeera