Odbojkaši Srbije i Poljske u polufinalu Evropskog prvenstva

Srbija je savladala Nizozemsku i čeka protivnika iz duela Italija – Njemačka, dok će Poljska, koja je pobijedila Rusiju, igrati s boljim iz susreta Slovenija – Češka.

Srbija je, u susretu odigranom u Gdanjsku, slavila rezultatom 3:0 (po setovima 25:23, 25:20, 27:25) (EPA)

Odbojkaši Srbije i Poljske prvi su polufinalisti Europskog prvenstva, nakon što su u četvrtfinalnim susretima savladali Nizozemsku, odnosno Rusiju.

Srbija je, u susretu odigranom u Gdanjsku, slavila rezultatom 3:0 (po setovima 25:23, 25:20, 27:25).

Agencija Tanjug javlja da je prvi set bio rezultatska klackalica, ali je u nastavku ekipa Slobodana Kovača bila odlučnija i kontrolirala meč. Tek su pri kraju trećeg seta Nizozemci ponovno pružili ozbiljniji otpor, ali su srpski odbojkaši uspjeli privesti meč kraju i, nakon 88 minuta igre, izborili polufinale.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Uroš Kovačević s 15 poena, Dražen Luburić je pomogao s 11, dok je Marko Ivović upisao 10 poena.

U borbi za finale i obranu europskog naslova, Srbija će igrati s boljim iz duela u kojem igraju Italija i Njemačka.

Poljaci bez velikih problema

U drugom četvrtfinalnom susretu, također odigranom u Gdanjsku, Poljska je bila uvjerljivija i bez velikih problema pobijedila Rusiju istim rezultatom (po setovima 25:14, 26:24, 25:19).

Poljaci su potpuno dominirali, u sva tri seta vrlo brzo stvarali startnu prednost koja je bila jedino ugrožena u drugom setu, javlja Hina. Nakon prvog seta i 25:14, u drugoj dionici Rusi su se približili na njenom kraju gdje se igralo poen za poen, ali i ta dramatična borba otišla je na poljsku stranu. U trećem setu Rusi su izgledali pomalo ispuhano, a Poljska je žestoko nastavila u svom ritmu i na uvjerljivi način osigurala polufinale.

Bila je to sedma utakmica Poljaka na Europskom prvenstvu i sedma pobjeda.

U polufinalu Poljska će igrati protiv boljeg iz dvoboja Slovenije i Češke.

Preostali četvrtfinalni susreti na programu su u srijedu.

Drugi put u posljednjih osam godina Srbija vlada kontinentalnom odbojkom. Nakon odbojkašica u Istanbulu, tri sedmice kasnije odbojkaši Srbije u Parizu su osvojili evropsko zlato. Ispred Skupštine Grada Beograda privodi se kraju doček zlatnim odbojkašima, koji prati Dušan Hadži Nikolić.

Odbojkaška reprezentacija Poljske nastavila je dominaciju, odbranivši titulu svjetskog prvakas pobjedom nad reprezentacijom Brazila u završnici.