EURO: Italija prva izborila plasman u osminu finala

Italijani sa 3:0 savladali Švicarce, Vels je nadigrao Tursku dok je Rusija pobijedila Finsku.

Locatelli postiže drugi gol za Italiju (EPA)

Nogometaši Italije večeras su pobjedom nad Švicarskom osigrali plasman u osminu finala Evropskog nogometnog prvenstva koje se održava u 11 evropskih gradova.

Nakon što su u prvom kolu sa 3:0 savladali Turke, izabranici Roberta Mancinija su istim rezultatom na Olimpijskom stadionu u Rimu savladali Švicarsku.

Dvostruki strijelac bio je Manuel Locatelli koji je savladao švicarskog golmana u 26. i 52. minuti, dok je treći gol djelo Cire Immobilea.

Italija je u dva kola upisala dvije pobjede sa po 3:0 i vodi u grupi B ispred Velsa koji ima četiri boda nakon današnje pobjede nad Turskom. Treće mjesto zauzimaju Švicarci sa jednim osvojenim bodom, dok je Turska posljednja bez osvojenog boda.

Baleov promašeni penal

U ranijem okršaju drugog kola grupe A, nogometaši Velsa su u Bakuu pobijedili Tursku sa 2:0, a strijelci su bili Aaron Ramsey (42) i Connor Roberts (90+5).

Trijumf selekcije sa Otoka je mogao biti i uvjerljiviji, osim što su promašili nekoliko odličnih prilika, Gareth Bale je u 61. minuti promašio i penal.

Saradnja Aarona Ramseyja i Garetha Balea urodila je pogotkom u 42. minuti. Bale je s desnog boka uputio centaršut u prazan prostor, a Ramsey je iz drugog plana utrčao iza leđa turske odbrane i sa desetak metara poslao loptu u mrežu Turaka za 1:0.

Bale dvostruki asistent u Bakuu (EPA)

Početkom drugog poluvremena, u 54. minuti, Turska je mogla izjednačiti. Nakon kornera Kaan Ayhan je glavom proslijedio loptu do Buraka Yılmaza, koji volejom sa pet metara puca iznad gola.

Ramsey ponovno je bio u šansi u 58. minuti, ali turski golman obranio je i taj pokušaj. U 61. minuti Bale je iz penala, kojeg je sam izborio, mogao potvrditi pobjedu Walesa, ali je poslao loptu preko gola. U sudijskoj nadoknadi (90+5) odbrambeni igrač Velsa Connor Roberts upisuje se u listu strijelaca za 2:0, a asistent je opet bio Bale.

Prva pobjeda Rusije

Nogometna reprezentacija Rusije danas je, u susretu drugog kola grupe B Europskog prvenstva, pobijedila Finsku sa minimalnih 1:0, ostvarivši prvu pobjedu na evropskim prvenstvima nakon 2012. godine, te sačuvala šanse za plasman u osminu finala.

Gol odluke postigao je Aleksej Mirančuk na asistenciju Artema Džube u drugoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena. Bila je to Džubina osma asistencija uz 14 golova u posljednjoj 21 utakmici karijere.

Prva je to ruska pobjeda na EURO-ima u posljednjih šest susreta, a zadnju su ostvarili 2012. u prvom kolu protiv Češke (4:1).

Treba dodati i kako je jedinu pobjedu Finska protiv SSSR-a ili Rusije ostvarila davne 1912. na Olimpijskim igrama u Štokholmu sa 2:1.

Finska i Rusija sada su izjednačene u grupi B sa po tri osvojena boda, koliko ima i Belgija koja igra sutra protiv posljednje Danske (bez bodova).