EURO 2020: Francuska bolja od Njemačke, rekord Cristiana Ronalda

U prvoj utakmici današnjeg programa, Portugal nadigrao Mađarsku.

Cristiano Ronaldo je u Budimpešti postigao svoj 10. i 11. gol na evropskim prvenstvima (EPA)

U posljednjoj utakmici prvog kola grupne faze takmičenja na Evropskom nogometnom prvenstvu, reprezentacija Francuske je u dvoboju grupe F odigranom na Allianz Areni u Minhenu savladala Njemačku sa 1:0.

Jedini pogodak postignut je u 20. minuti, kad je njemački stoper Mats Hummels poslao loptu u svoju mrežu nespretnom reakcijom na ubačaj francuskog reprezentativca Lucasa Hernandeza.

Francuzima su poništena čak dva gola zbog ofsajda, Kylianu Mbappeu u 66. minuti i Karimu Benzemi 20 minuta poslije, ali je ponovno u nedozvoljenom položaju bio Mbappe koji je asistirao za gol.

Odbrana naslova

Nešto ranije je u istoj grupi reprezentacija Portugala pobjedom 3:0 nad Mađarskom u Budimpešti započela je put prema odbrani naslova osvojenog prije pet godina u Francuskoj.

Vodeći pogodak za Portugal postigao je Raphael Guerreiro u 84. minuti, a strijelac preostala dva gola bio je kapiten Cristiano Ronaldo koji je u 87. minuti realizirao penal, a u 92. minuti postavio konačnih 3:0.

Portugalci su u posljednjih desetak minuta krunisali prednost koju su imali tokom cijele utakmice. Do prvog su gola došli i sretno u 84. minuti. Strijelac je bio Raphael Guerreiro, ali je njegov udarac skrenuo Mađar Willi Orban i tako prevario svog golmana.

Rekorder evropskih prvenstava

Samo dvije minute poslije Cristiano Ronaldo je postao najbolji strijelac u historiji evropskih prvenstava. Orban je srušio Rafu Silvu u kaznenom prostoru, a sudija je bez oklijevanja pokazao na bijelu tačku. Svoj deseti gol na evropskim prvenstvima u 87. minuti je postigao Cristiano Ronaldo i tako srušio još jedan rekord.

Mađarska odbrana se u tom trenutku potpuno raspala, što je portugalski kapiten u drugoj minuti sudijske nadoknade iskoristio za još jedan pogodak nakon kombinacije u kaznenom prostoru. Ronaldo je izbio sam pred Gulacsija, driblingom prevario i mađarskog golmana te poslao loptu u nebranjenu mrežu za konačnih 3:0.

U subotu, 19. juna, na rasporedu su dueli drugog kola u ovoj grupi. Mađarska će u Budimpešti ugostiti Francusku, a Portugal i Njemačka će igrati u Minhenu.