EURO: Poraz Hrvatske od Engleske, Makedonaca od Austrije

Holandija je u uzbudljivom susretu u Amsterdamu savladala Ukrajinu 3:2.

Engleska nikada prije nije dobila prvu utakmicu na evropskim prvenstvima (Reuters)

Nogometna reprezentacija Hrvatske šesti nastup na evropskim prvenstvima započela je porazom od selekcije Engleske.

Svjetski viceprvak je na londonskom stadionu Wembley, u susretu 1. kola grupe D Eura 2020, poražen sa 0:1, a strijelac gola za Engleze, vrijednog tri boda, bio je Raheem Sterling.

Fudbaler Manchester Cityja je u 57. minuti iskoristio sjajno proigravanje Kalvina Phillipsa i sa desetak metara postigao gol odluke.

U prvom poluvremenu, najbolju priliku imali su Englezi, u 6. minuti, kada je Phil Foden pogodio stativu. Taj period u potpunosti je bio u znaku Engleska, a Hrvatska je tek polovinom prvog dijela uspostavila ravnotežu i počela prijetiti golu domaće selekcije.

Nakon vodstva, Engleska je u 62. minuti imala priliku postići i drugi gol, ali se Harry Kane u velikoj šansi nije snašao pred hrvatskim golom.

Hrvatska je u 65. minuti imala dobru priliku preko Ante Rebića, ali je on loše zahvatio loptu.

Sljedeći meč protiv Češke

Utakmica se igrala na londonskom stadionu Wembley pred 22.500 gledalaca.

Ovo je bio 11. susret Engleske i Hrvatske, a od dosadašnjih, pet je dobila Engleska, dok je Hrvatska pobijedila tri puta, uključujući i čuveni trijumf iz polufinala Svjetskog prvenstva 2018. u Rusiji od 2:1 nakon produžetaka.

Hrvatska reprezentacija na Wembleyju je imala značajnu podršku s tribina (Goran Stanzl / Pixsell)

I dok je ovo prvi put da je Engleska dobila svoj prvi susret na EP-u, Hrvatskoj je ovo prvi put da ga je izgubila. Na prvenstvima 1996., 2008., 2012. i 2016. je pobjeđivala u svojim prvim nastupima, dok je 2004. remizirala.

U drugom susretu iz ove grupe u ponedjeljak će u Glasgowu igrati Škotska i Češka.

Hrvatsku u drugom kolu, 18. juna u Glasgowu očekuje susret protiv Češke, dok se u Londonu sastaju Engleska i Škotska.

Posljednje kolo na rasporedu je 22. juna, kada Hrvatska u Glasgowu igra protiv Škotske, dok se u Londonu sastaju Češka i Engleska.

Pandev drugi najstariji strijelac prvenstava

U prvoj utakmici grupe C, Austrija je u Bukureštu savladala Sjevernu Makedoniju sa 3:1.

Austrija, kojoj je ovo prva pobjeda u historiji evropskih prvenstava, povela je golom Konrada Lainera u 18., a izjednačio je Goran Pandev u 28. minuti.

Pobjedu austrijskoj reprezentaciji u završnici su osigurali Michael Gregoritsch u 78. i Marko Arnautović u 89. minuti.

Goran Pandev je pogodak postigao sa 37 godina i 321 danom (EPA)

Golom u ovoj utakmici, Goran Pandev je postao drugi najstariji strijelac u historiji evropskih prvenstava. Makedonski napadač je pogodak postigao sa 37 godina i 321 danom, a stariji od njega je samo Austrijanac Ivica Vastić, koji je imao 38 godina i 257 dana kada je zatresao mrežu na Euru 2008.

Holandija zamalo prokockala pobjedu

U drugom susretu ove grupe, Holandija je u neočekivano neizvjesnoj utakmici u Amsterdamu pobijedila Ukrajinu sa 3:2, nakon što je prije toga prokockala prednost od dva gola.

Georginio Wijnaldum bio je strijelac prvog gola za Holandiju (EPA)

Svih pet golova postignuto je u drugom poluvremenu. Holandija je povela 2:0 golovima Georginija Wijnalduma u 52. i Wouta Weghorsta u 58. minuta, ali Ukrajinci su izjednačili preko Romana Jaremčuka (75. i 79. minut).

Ipak, Holandija je do kraja uspjela postići još jedan gol, a strijelac je bio Denzel Dumfries u 85. minuti.