Bogati i dalje ne odustaju od nogometne Superlige
Sad se govori o promjenama u takmičenju Superlige kao alternativi UEFA Ligi prvaka s 20 najboljih klubova i mogućeg drugog takmičenja s dodatnih 20 klubova – i svi bi nastavili igrati u svojim državnim prvenstvima.
Organizatori nogometne Superlige, čiji je koncept propao pod pritiskom mnogih institucija i javnosti, još nisu odustali u želji za pokretanjem tog natjecanja, javlja njemačka novinska agencija dpa.
Njemačke novine Frankfurter Allgemeine Zeitung pišu o promjenama u sustavu natjecanja Superlige kao alternativi UEFA Ligi prvaka s 20 najboljih klubova i mogućeg drugog natjecanja s dodatnih 20 klubova, od kojih bi svi nastavili igrati u svojim državnim prvenstvima.
Njemački novinari su navodno imali uvid u dokument koji otkriva neka nova pravila i istodobno kritizira postojeća natjecanja pod pokroviteljstvom asocijacije UEFA.
Kao osnivači i zagovornici Superlige ostali su, po tome, samo Real Madrid, Barcelona i Juventus, koji pozivaju na promjene koncepta natjecanja koje više ne bi bilo zatvoreno za većinu klubova. U dokumentu se također ističe kritika UEFA-e zbog postojećeg sustava Lige prvaka, a sam dokument prvenstveno je usmjeren na Europsku komisiju i Europski parlament.
Izvorni plan propao
Europski sud pravde sljedeće će godine odlučiti može li UEFA biti jedina koja ima monopol na europska klupska natjecanja, a u nekoliko prethodnih slučajeva sud je presudio u korist različitih natjecanja, poglavito u košarci, piše dpa.
Zagovornici Superlige uvjereni su da u Ligi prvaka nema dovoljno kvalitetnih utakmica, da najbolji igrači ne igraju međusobno dovoljno često te da su najjače utakmice na rasporedu prekasno u sezoni. Optužuju UEFA-u da ne pobuđuje dovoljno interesa kod mlađih generacija, što posljedično dovodi i do manjeg broja gledatelja, prenosi Hina.
Izvorni plan Superlige s klubovima u zatvorenom klupskom natjecanju propao je u travnju nakon prosvjeda navijača, ligaških natjecanja, saveza i brojnih vlada diljem Europe.