Poznate kvalifikacijske grupe za SP 2022. u Kataru

Svjetsko prvenstvo će biti održano od 21. novembra do 18. decembra 2022. u pet katarskih gradova (EPA)

Evropske nogometne reprezentacije su u ponedjeljak doznale imena protivnika u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će 2022. godine organizirati Katar.

Voljom žrijeba, održanog u švicarskom Cirihu, selekcija Srbije se našla u grupi A, s Portugalom, Irskom, Luksemburgom i Azerbejdžanom, dok je nacionalni tim Kosova, sa Španijom, Švedskom, Grčkom i Gruzijom, u grupi B.

Bosna i Hercegovina je u grupi D, s Francuskom, Ukrajinom, Finskom i Kazahstanom, a reprezentacija Crne Gore je u grupi G, s Holadijom, Turskom, Norveškom, Latvijom i Gibraltarom.

Hrvatska i Slovenija su u grupi H, zajedno sa Slovačkom, Rusijom, Kiprom i Maltom.

U posljednjoj grupi J je Sjeverna Makedonija, koja će igrati protiv Njemačke, Rumunije, Islanda, Armenije i Lihtenštajna.

Pobjednici direktno na Mundijalu

U evropskim kvalifikacijama učestvuje 55 reprezentacija, podijeljenih u 10 grupa – pet grupa sa po pet te pet grupa sa po šest ekipa.

Pobjednici direktno odlaze na Mundijal, a deset drugoplasiranih te dvije reprezentacije iz Lige nacija igrat će dodatne kvalifikacije.

U play-offu će se dijeliti još tri karte za SP, a 12 reprezentacija će biti podijeljeno u tri grupe sa po četiri reprezentacije.

Bit će to format kao i u nedavnom play-offu za Evropsko prvenstvo, s polufinalima i finalima u svakoj od tri grupe.

Kvalifikacije će se igrati od marta do novembra 2021. godine, dok je play-off na rasporedu od 24. do 29. marta 2022. godine

Svjetsko prvenstvo će biti održano od 21. novembra do 18. decembra 2022. godine u pet katarskih gradova (Doha, Lusail, Al Khor, Al Wakrah, Al Rayyan).

Kvalifikacijske grupe

Grupa A: Portugal, Srbija, Irska, Luksemburg, Azerbejdžan

Grupa B: Španija, Švedska, Grčka, Gruzija, Kosovo

Grupa C: Italija, Švicarska, Sjeverna Irska, Bugarska, Litvanija

Grupa D: Francuska, Ukrajina, Finska, Bosna i Hercegovina, Kazahstan

Grupa E: Belgija, Vels, Češka, Bjelorusija, Estonija

Grupa F: Danska, Austrija, Škotska, Izrael, Farski otoci, Moldavija

Grupa G: Holandija, Turska, Norveška, Crna Gora, Latvija, Gibraltar

Grupa H: Hrvatska, Slovačka, Rusija, Slovenija, Kipar, Malta

Grupa I: Engleska, Poljska, Mađarska, Albanija, Andora, San Marino

Grupa J: Njemačka, Rumunija, Island, Sjeverna Makedonija, Armenija, Lihtenštajn

Izvor: Al Jazeera i agencije