Španović osvojila treće zlato u nizu na evropskim dvoranskim prvenstvima

Španović je u Glazgovu je slavila rezultatom od 6,99 metara, koji je ostvarila u petoj seriji (AP)

Najbolja srbijanska atletičarka Ivana Španović osvojila je večeras u Glasgowu treću uzastopnu zlatnu medalju u skoku u dalj na evropskim dvoranskim prvenstvima i tako ispisala historiju.

Izjednačila je rekord legendarne Heike Drechsler s trećom titulom prvakinje Evrope u nizu nakon što je prethodno bila najbolja u Pragu i Beogradu.

U Glasgowu je slavila skokom od 6,99 m, koji je ostvarila u petoj seriji.

Srebrnu medalju osvojila je Bjeloruskinja Nastasija Mirončik-Ivanova (6,93 m), a bronzanu Ukrajinka Marina Beh-Romančuk (6,84 m).

Ivančević sedma u finalu na 60 m s preponama

Hrvatska atletičarka Andrea Ivančević zauzela je sedmo mjesto u finalu utrke na 60 metara s preponama s vremenom 8.14.

Zlatnu medalju osvojila je Holanđanka Nadine Visser s najboljim rezultatom sezone u Evropi (7.87), srebro je osvojila braniteljica titule, Njemica Cindy Roleder (7.97), dok je Bjeloruskinja Elvira Herman stigla do bronze (8.00).

Ivančević je u finalu ostvarila svoj najslabiji rezultat na ovom prvenstvu; u subotnjim je kvalifikacijama trčala je 8.10, a u nedjelju ujutro u polufinalu je ostvarila vrijeme od 8.07.

U finalu je nastupilo samo sedam atletičarki jer je najbolja iz polufinala Mađarica Luca Kozak odustala zbog povrede.

Tuka i Pezer na šestom mjestu

Bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka osvojio je šesto mjesto u utrci na 800 m, javlja Anadolija.

Titulu prvaka Evrope osvojio je Španac Alvaro de Arriba, koji je fantastično trčao. Tuka je ostvario vrijeme 1:47.91, što mu je bilo dovoljno za šestu poziciju.

Izuzetno zahtjevni uvjeti takmičenja ostavili su traga na Tuki, od koga su navijači potajno očekivali i bolji rezultat.

Šesto mjesto zapažen je rezultat s obzirom na to da je i u protekla dva dana Tuka istrčao fantastične kvalifikacije i polufinalnu utrku.

Još jedan bosanskohercegovački atletičar Mesud Pezer jučer je također osvojio šesto mjesto u bacanju kugle.

Nakon što je bio najbolji u kvalifikacijama (21,08 m), bh. reprezentativac u finalu je ostao bez svježine i hicem od 20,69 m zauzeo šesto mjesto.

Ivana Španović i Sandra Perković na impresivan način završile su atletsku sezonu. Španović je odbranila trofej Dijamantne lige u skoku udalj, dok je Perković šesti put zaredom osvojila prestižno natjecanje u bacanju diska.