Navijači Zvezde uhapšeni pred utakmicu s Koelnom

Nasilje nogometnih navijača u Srbiji od 1990-ih ima dugu i tužnu tradiciju (EPA)

Najmanje 30 navijača Crvene zvezde uhapšeno je u Kölnu zbog izazivanja nereda pred utakmicu dva tima u Ligi Evrope, prenose lokalni mediji.

Oni su lišeni slobode nakon tuče s pristalicama domaćeg kluba na putu prema stadionu Kölna.

U tuči je, navodno, učestvovalo stotinjak navijača iz Srbije.

Prema pisanju medija, pripadnici policije spriječili su teži incident, a osim toga situacija u gradu je mirna.

Zbog mogućeg nasilja angažovano je više od 2000 policajaca.

Njemačka štampa piše o utakmici visokog rizika između Kölna i Crvene zvezde u Evropskoj ligi i preduzetim mjerama u sprečavanju mogućih ispada navijača u tom gradu.

“Vodeni topovi su spremni”, naslov je članka u listu Neues Deutschland, koji navodi da kelnska policija govori o “velikom potencijalu za izbijanje nasilja” i slikovito objašnjava da “jedna kap može preliti čašu”.

“Policija se nada da će spriječiti nerede tako što je angažovala 2300 policajaca, dok Köln planira na stadionu angažovati 700 redara. Smatra se da će blizu polovine od 5000 navijača Crvene zvezde doputovati bez karata za utakmicu, a 500 njih smatraju se rizičnima. I među onim navijačima Koelna koji su skloni nasilju na djelu je “široka mobilizacija”, navodi taj list.

Ozloglašeni nogometni nasilnici iz Srbije

Dalje u tekstu piše da “nasilje nogometnih navijača u Srbiji od 1990-ih ima dugu i tužnu tradiciju, još u vrijeme preminulog autokrata Slobodana Miloševića”.

“Zainteresovani političari i gospodari rata instrumentalizovali su nogometne nasilnike, iz redova huligana Crvene zvezde ratni zločinac Željko Ražnatović Arkan regrutovao je pripadnike svoje ozloglašene paravojske”, piše Neues Deutschland.

Podsjeća se i da su nogometni huligani 2004. godine reagovali na antisrpske nerede na Kosovu paljenjem beogradske džamije i stranih ambasada, piše njemački list.

Rheinland Pfalz citira pismo kelnske policije upućeno navijačima u kojem se naglašava da policija ne pravi razliku prema boji klubova već samo između mirnih i nasilju sklonih navijača, kao i da će odlučno i dosljedno postupiti protiv svakoga ko koristi utakmicu da bi širio strah i nasilje u blizini stadiona ili gradu.

Mjere opreza osnovane

Ističe se i da su policijske mjere opreza osnovane jer je prilikom posljednjeg susreta dva tima prije 28 godina bilo sukoba i nereda poslije utakmice u kojoj je Köln slavio 3:0 i nadoknadio poraz iz Beograda 2:0 u Kupu UEFA i da su tada viđene tuča dvije navijačke grupe, jurnjava i potjera na stadionu i van njega.

Lokalni list Koelner Stadtanzeiger piše da su vođe srbijanskih huliganskih grupa najčešće poznate policiji i često povezane s narkomafijom, ali nikad nisu osuđivane na duge zatvorske kazne.

“Političari i visoki državni službenici kao njihovi zaštitnici sjede u upravama velikih klubova i zaustavljaju akcije pravosuđa. Broj rano obustavljenih krivičnih postupaka mnogo je veći od broja presuda”, smatra taj list.

Utakmica 2. kola Evropske lige između Kölna i Crvene zvezde igra se večeras od 19 sati.

Izvor: Agencije


Reklama