Žrijeb trećeg pretkola Lige Evrope
U sjedištu Evropske nogometne asocijacije u petak je obavljen žrijeb parova trećeg pretkola Lige Evrope.
Prvi mečevi su na rasporedu 27. jula, a revanši se igraju 3. augusta.
Hrvatski Osijek je u četvrtak savladao švicarski Luzern sa 2:0 u prvom meču drugog pretkola, tako da su Osječani veoma blizu dvomeča s poznatim holandskim klubom PSV Eindhoven.
Zagrebački Dinamo čeka boljeg iz dvomeča Vaduz (Lihtenštajn) – Odd (Norveška).
Vrlo vjerovatno će to biti Norvežani, jer su u četvrtak slavili u Lihtenštajnu sa 1:0.
Minimalno je slavio i Hajduk u Splitu protiv Levskog iz bugarske Sofije.
Zvezda korak do Praga
Eventualni protivnik Splićana u narednoj fazi mogao bi biti danski Brondby, koji je nadigrao finski VPS sa 2:0 u prvom meču drugog pretkola.
Makedonska Shkendija ima prednost od 3:1 u odnosu na finski HJK, a ukoliko to potvrdi naredne sedmice, u trećem pretkolu igrat će protiv boljeg iz sraza Norrkoping (Švedska) – Trakai (Litvanija); prvi meč jezavršen 2:1 za Šveđane.
Rabotnički je remizirao 1:1 s bjeloruskim Dinamom iz Minska, a ovaj par križa se s duelom Cork City (Irska) – AEK Larnaca (Kipar); Kiprani su sa 1:0 slavili u četvrtak u Irskoj.
Mladost iz Podgorice je u četvrtak u austrijskom Grazu savladala Sturm sa 1:0, a ako sačuva prednost naredne sedmice, 27. jula dočekat će turski Fenerbahce u glavnom gradu Crne Gore.
Beogradska Crvena zvezda remizirala je u četvrtak na gostovanju kod kazahstanskog Irtysha (1:1).
U slučaju ukupne pobjede, predstavnik Srbije će u trećem pretkolu igrati protiv Sparte iz češke prijestolnice Praga.
Remi na strani u četvrtak je upisao i bh. predstavnik Široki Brijeg kod škotskog Aberdeena (1:1).
Željo bi mogao u Bragu
Boljeg iz ovog sudara, gotovo je izvjesno, čeka kiparski Apollon Limassol, koji je uvjerljiv bio protiv moldavske Zarije (3:0), pa je revanš u Moldaviji gotovo pa rutina za Kiprane.
Bez pobjede je u četvrtak odigrana i utakmica u Sarajevu između Željezničara i švedskog AIK-a.
Onaj tim koji trijumfira naredne sedmice u švedskom Štokholmu igrat će protiv portugalske Brage.
Njemački Freiburg čeka boljeg iz duela Domžala (Slovenija) – Valura (Island); slovenci su u Rejkjaviku u četvrtak slavili sa 2:1.
Za razliku od Domžala, Gorica je na gostovanju izgubila od Panioniosa 0:2; no, ako Slovenci uspiju kod kuće preokrenuti situaciju, naredni rival bi im bio bolji iz dvomeča Maccabi Tel Aviv (Izrael) – KR Reykjavik (Island); prvi meč je završen 3:1 za Maccabi.
Grupa 1
PSV Eindhoven (Holandija) – Osijek (Hrvatska) ili Luzern (Švicarska)
Norrkoping (Švedska) ili Trakai (Litvanija) – Shkendija (Makedonija) ili HJK Helsinki (Finska)
Krasnodar (Rusija) – Slovan Bratislava (Slovačka) ili Lyngby (Danska)
Sturm Graz (Austrija) ili Mladost Podgorica (Crna Gora) – Fenerbahce (Turska)
Panathinaikos (Grčka) – Gabala (Azerbejdžan) ili Jagiellonia Bialystok (Poljska)
Grupa 2
Shamrock Rovers (Irska) ili Mlada Boleslav (Češka) – Kairat Almaty (Kazahstan) ili Skenderbeu (Albanija)
Austria Beč (Austrija) – Progres Niederkorn (Luksemburg) ili AEL Limassol (Kipar)
Dinamo Zagreb (Hrvatska) – Vaduz (Lihtenštajn) ili Odd (Norveška)
Dinamo Bukurešt (Rumunija) – Athletic Club Bilbao (Španija)
Olimpik Donjeck (Ukrajina) – PAOK (Grčka)
Arka Gdynia (Poljska) – Ferencvaros (Mađarska) ili Midtjylland (Danska)
Grupa 3
Ostersunds (Švedska) ili Galatasaray (Turska) – Inter Baku (Azerbejdžan) ili Fola Esch (Luksemburg)
Bordeaux (Francuska) – Nomme Kalju (Estonija) ili Videoton (Mađarska)
Maccabi Tel Aviv (Izrael) ili KR Reykjavik (Island) – Panionios (Grčka) ili Gorica (Slovenija)
Valletta (Malta) ili Utrecht (Holandija) – Haugesund (Norveška) ili Lech Poznan (Poljska)
CSU Craiova (Rumunija) – AC Milan (Italija)
Brondby (Danska) ili VPS Vaasa (Finska) – Hajduk Split (Hrvatska) ili Levski Sofia (Bugarska)
Grupa 4
Gent (Belgija) – Altach (Austrija) ili Dinamo Brest (Bjelorusija)
Astra Giurgiu (Rumunija) ili Zire (Azerbejdžan) – Olexandriya (Ukrajina)
Everton (Engleska) – Ružomberok (Slovačka) ili Brann (Norveška)
Aberdeen (Škotska) ili Široki Brijeg (BIH) – Apollon Limassol (Kipar) ili Zaria Balti (Moldavija)
Irtysh Pavlodar (Kazahstan) ili Crvena zvezda (Srbija) – Sparta Prag (Češka)
Beitar Jerusalem (Izrael) ili Botev Plovdiv (Bugarska) – Maritimo (Portugal)
Grupa 5
Zenit (Rusija) – Trenčin (Slovačka) ili Bnei Yehuda Tel Aviv (Izrael)
Marseille (Francuska) – Oostende (Belgija)
Freiburg (Njemačka) – Valur Reykjavik (Island) ili Domžale (Slovenija)
Cork City (Irska) ili AEK Larnaca (Kipar) – Rabotnički (Makedonija) ili Dinamo Minsk (Bjelorusija)
Željezničar (BIH) ili AIK (Švedska) – Braga (Portugal)
Liepaja (Latvija) ili Suduva (Litvanija) – Sion (Švicarska)
Izvor: Al Jazeera i agencije