Damir Džumhur u drugom kolu US Opena

Damir Džumhur je u prvom kolu pobijedio 17. nositelja, Australca Bernarda Tomića, sa 6:4, 6:3, 4:6, 7:6 (EPA)

Bosanskohercegovački teniser Damir Džumhur plasirao se u drugo kolo Grand slam turnira US Open u New Yorku.

On je u prvom kolu u utorak pobijedio 17. nositelja, Australca Bernarda Tomića, sa 6:4, 6:3, 4:6, 7:6.

Džumhur je uspio u trećem nastupu na posljednjem Grand Slam turniru sezone proći prvu stepenicu.

Nakon eliniminacija u prvom kolu 2014. i 2015. godine, Džumhur je uspio ostvariti pobjedu na startu US Opena i plasirati se među 64 najbolja igrača u New Yorku.

Džumhur je do pobjede došao u četiri seta, a posljednji je riješio u tie-breaku, trijumfalno bez izgubljenog poena.

Prva dva seta Džumhur je riješio u svoju korist i bio je na dobrom putu da osvoji i treći, u kojem je imao prednost 4:3.

Karlović servirao 61 asa

No, Australac bh. korijena je osvojio tri uzastopna gema i smanjio zaostatak na 2:1.

Tomić je diktirao tempo i u četvrtom setu, nakon brejka na startu i vodstva od 2:0.

No, Džumhur se uspio vratiti u osmom gemu i izjednačiti na 4:4, a potom i povesti.

Do kraja su oba tenisera držala svoj servis te je pobjednik odlučen u 13. gemu, u kojem je Džumhur bio neprikosnoven, pobijedivši bez izgubljenog poena.

Džumhur će u drugom kolu igrati protiv Ukrajinca Ilje Marčenka koji je danas, nakon skoro četiri sata borbe, eliminirao predstavnika Hrvatske Ivana Dodiga.

Dodig je bio blizu velikog preokreta, ali je Marčenko na kraju slavio sa 6:3, 6:4, 6:7, 7:5.

Veteran u drugom kolu

Nastavak je izborio hrvatski veteran Ivo Karlović, koji je u prvom kolu savladao Tajvanca Yen-Hsuna Lua u pet setova – 4:6, 7:6, 6:7, 7:6, 7:5, u kojima je odservirao čak 61 as i time postavio rekord na posljednjem Grand Slam turniru u sezoni.

Karlović je za pobjedu trebao tri sata i 46 minuta velike borbe te nekoliko preokreta tokom duela.

Nakon gubitka prvog seta, u kojem Lu napravio jedan brejk, Karlović je odgovorio sjajnom serverskom predstavom u drugoj dionici.

Od 30 poena koje je osvojio na početnom udarcu u drugom setu, čak 22 su bili asevi.

Osvojenim tie-breakom hrvatski veteran vratio se u meč.

I treći set je odlučen u “tie-breaku”, u kojem je Karlović poveo 4:2, ali potom izgubio pet poena zaredom.

Lu je najbliži pobjedi bio u “tie-breaku” četvrtog seta, u kojem je poveo 3:1, imao i 4:3 uz svoja dva servisa, ali Karlović je uspio osvojiti četiri od sljedećih pet poena te izboriti peti set.

U odlučujućem setu za plasman u drugo kolo 37-godišnji Zagrepčanin je bio nadmoćan.

Propustio je tri prilike za brejk u četvrtom gemu, još jednu u osmom.

U desetom gemu je Tajvanac spasio meč-loptu, ali u 12. gemu je popustio pod stalnim Karlovićevim pritiskom.

Povreda Borne Ćorića

Hrvatski teniser je meč završio sa 61 asom, 12 više od dosadašnjeg rekorda na US Openu, koji je postavio Richard Krajicek 1999. godine, u duelu protiv Jevgenija Kafelnjikova.

Karlović se tako u drugom kolu pridružio Marinu Čiliću, a njihovim putem nije krenuo Borna Ćorić.

Mladi hrvatski Davis Cup reprezentativac morao je predati meč Špancu Felicianu Lopezu, zbog bolova u desnom koljenu.

Ćorić je vodio 4:3 i servirao kada je bol postala presnažna i natjerala ga na odustajanje.

Hrvatska teniserka Ana Konjuh, nakon dvosatne borbe, uspjela je pobijediti 22. igračicu svijeta, Holanđanku Kiki Bertens, sa 6:3, 2:6, 6:4 i probila se u drugo kolo US Opena.

Dalje je prošla i Jelena Janković iz Srbije, koja je nadigrala Kolumbijku Marianu Duque-Marimo sa 6:4, 6:1.

Janković je bez većih problema slavila posijle nešto više od sat vremena igre.

Odlični Troicki i Tipsarević

Takve sreće nije bila njena sunarodnjakinja Aleksandra Krunić, koju je savladala Britanka Nicole Gibbs sa 1:6, 0:6.

Srbijanski teniser Viktor Troicki je odlično startao i prošao u drugo kolo US Opena, poslije pobjede nad Moldavcem Raduom Albotom – 5:7, 3:6, 6:4, 6:4, 7:6.

Troicki je savladao 96. tenisera svijeta poslije maratonskog meča i četiri i po sata velike borbe, koja je na kraju riješena u tie-breaku petog seta.

Teniser iz Srbije se uspio vratiti poslije dva seta gubitka, ali i nadoknaditi prednost Albota od 4:0 u tie-breaku petog seta.

U drugom kolu je i Janko Tipsarević, koji je sa 7:6, 6:7, 6:3, 6:3, nadigrao Amerikanca Sama Querryja.