Liga Evrope: Kraj za sve regionalne timove

Hajduk je nakon prvih 45 minuta imao rezultat za prolaz, ali je na kraju regularnog dijela bilo 2:1 te je pobjednika odlučila penal-lutrija (EPA)

Večeras su odigrani revanš susreti doigravanja za plasman u grupnu fazu Lige Europe, a svi regionalni klubovi završili su takmičenje.

Najduže se držao splitski Hajduk, ali je na kraju – boljim izvođenjem jedanaesteraca – šansu za dokazivanje u Europi ove jeseni dobio Maccabi iz Tel Aviva.

Hajduk je na Poljudu nakon prvih 45 minuta imao rezultat za prolaz, ali je na kraju regularnog dijela bilo 2:1 te je pobjednika odlučila penal-lutrija u kojoj je uspješniji bio Maccabi.

Poveo je Hajduk golom Ćosića pred kraj prvog poluvremena, ali su već na početku nastavka susreta gosti izjednačili – gol je postigao Scarione. Ćosić je nedugo potom postigao i svoj drugi gol, čime je postignut identičan rezultat kao i u prvoj utakmici u Tel Avivu.

Niti nakon produžetaka nije bilo pobjednika, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Pobjednik je odlučen tek u šestoj seriji, nakon što su tri igrača Hajduka promašili – završilo je 4:3 za goste.

Ispali i ostali klubovi iz regije

Holandski AZ Alkmaar eliminirao je predstavnika Srbije Vojvodinu. Novosađani nisu uspjeli anulirati prednost od Holanđana koji su kao gosti slavili prošle sedmice sa 3:0, a večeras je rezultat glasio 0:0.

Eliminirana je i zagrebačka Lokomotiva, a bolji je bio Genk koji je večeras pobijedio hrvatskog predstavnika sa 2:0 golovima Samate (2) i Baileyja (50). Prošle sedmice je rezultat glasio 2:2.

Ovu sezonu u europskim takmičenjima okončala je i makedonska Shkendija koju je iz Lige Europe izbacio belgijski Gent. Belgijanci su prošle sedmice trijumfovali sa 2:1, a večeras sa 4:0 (Coulibaly 60, 69, Perbet 81, Neto 86).

Eliminiran je i slovenski Maribor. Iako je večeras slavio sa 1:0 golom Tavaresa u 66. minuti, Maribor nije uspio eliminirati Gabalu (Azerbejdžan) koja je u prvom meču bila bolja sa 3:1.

Ni Crvena zvezda u Beogradu nije uspjela izboriti grupnu fazu. Beograđani su večeras imali težak zadatak jer su protiv italijanskog Sassuola stizali manjak od 0:3. No, rezultat je glasio 1:1 (Katai 54 – Berardi 28), pa je predstavnik Italije prošao dalje.

Današnje utakmice:

Qarabag (Azerbejdžan) – Goteborg (Švedska) 3:0 (prvi meč 0:1, dalje ide Qarabag)

Brondby (Danska) – Panathinaikos (Grčka) 1:1 (0:3, Panathinaikos)

Grasshoppers (Švicarska) – Fenerbahce (Turska) 0:2 (0:3, Fenerbahce)

Liberec (Češka) – AEK Larnaca (Kipar) 3:0 (1:0, Liberec)

Rosenborg (Norveška) – Austria Beč (Austrija) 1:2 (1:2, Austria)

Partizani (Albanija) – Krasnodar (Rusija) 0:0 (0:4, Krasnodar)

AZ Alkmaar (Holandija) – Vojvodina (Srbija), 0:0 (3:0, AZ)

Anderlecht (Belgija) – Slavia Prag (Češka) 3:0 (3:0, Anderlecht)

BATE (Bjelorusija) – FC Astana (Kazahstan), 2:2 (0:2, Astana)

Genk (Belgija) – Lokomotiva Zagreb (Hrvatska), 2:0 (2:2, Genk)

Osmanlispor (Turska) – Midtjylland (Danska) 2:0 (1:0, Osmanlispor)

PAOK (Grčka) – Dinamo Tbilisi (Gruzija) 2:0 (3:0, PAOK)

Shkendija (Makedonija) – Gent (Belgija) 0:4 (1:2, Gent)

Sparta Prag (Češka) – Sonderjyske (Danska) 3:2 (0:0, Sparta)

Maribor (Slovenija) – Gabala (Azerbejdžan) 1:0 (1:3, Gabala)

Crvena zvezda (Srbija) – Sassuolo (Italija) 1:1 (0:3, Sassuolo)

Hajduk Split (Hrvatska) – Maccabi Tel Aviv (Izrael) 2:1 (3:4, nakon izvođenja jedanaesteraca; 1:2, Maccabi)

Olympiakos (Grčka) – Arouca (Portugal) 2:1 (1:0, Olympiakos)

St. Etienne (Francuska) – Beitar Jerusalem (Izrael) 0:0 (2:1, St. Etienne)

West Ham (Engleska) – Astra (Rumunija) 0:1 (1:1, Astra)

Šahtar (Ukrajina) – Basaksehir (Turska) 2:0 (2:1, Šahtar)

Rapid Beč (Austrija) – Trencin (Slovačka) 0:2 (4:0, Rapid)