NBA: Butler nadmašio Jordana

Košarkaš Chicago Bullsa Jimmy Butler može se pohvaliti kako je jedno poluvrijeme bio bolji i od legendarnog Michaela Jordana.

Butler je u gostujućoj pobjedi Bullsa protiv Toronta (115:113) ubacio čak 40 koševa u drugom poluvremenu, oborivši klupski rekord koji je držao Jordan.

“Gospodin zrak” je 1988. godine protiv Milwaukeeja postigao 39 koševa u jednom poluvremenu i do sada je to bio klupski rekord.

Butler je protiv Raportsa ubacio ukupno 42 koša, uz šut iz igre 15-23 te 10-11 sa linije za slobodna bacanja te dodao pet asistencija i četiri skoka.

“Molim vas, nemojte me uspoređivati s Jordanom. Mislim da to nema smisla. Trudim se biti što bolji, ali samo je jedan Michael Jordan”, kazao je 26-godišnji mladić iz Houstona.

Butler je “poludio” nakon što je u drugoj četvrtini dobio laktom u glavu, pri čemu je “zaradio” jedan šav.

‘Niko me neće udarati’

“Stvarno sam poludio nakon što me DeMarre Carroll slučajno udario. Izašao sam na parket i zaigrao maksimalno agresivno. Sada me više niko neće udarati”, kazao je sa smiješkom.

Odličan je bio i Pau Gasol, koji je upisao 17. “double-double” ove sezone – 19 koševa i 13 skokova.

Crnogorac sa španskim pasošem Nikola Mirotić dodao je 17 koševa.

U domaćim redovima trojica igrača su ubacila više od 20, no to nije bilo dovoljno za pobjedu.

DeRozan je ubacio 24 koša, Kyle Lowry je dodao 22 poena i 10 asistencija, a Luis Scola 22 koša i pet skokova.

Los Angeles Lakersi su pobijedili Phoenix Sunse sa 97:77, ostvarivši treću uzastopnu pobjedu, što im nije uspjelo od februara prošle godine.

Bio je to ujedno deveti uzastopni poraz Sunsa.

Teletović 16, Nurkić 12 poena

Lakerse je do tek osme pobjede ove sezone, uz 27 poraza (lošiji skor ima tek Philadelphia 3-33), predvodio Lou Williams sa 30 koševa, od kojih šest “trica”.

Larry Nance Jr. je dodao 15 koševa i 14 skokova, a Roy Hibbert 13 poena.

Kod Sunsa najefikasniji su bili Brandon Knight sa 25 koševa i devet asistencija te bh. reprezentativac Mirza Teletović (23 minute na parketu) sa 16 koševa, osam skokova i jednom asistencijom.

Drugi bh. košarkaš u NBA ligi Jusuf Nurkić je u drugom meču nakon višemjesečne pauze postigao 12 poena uz osam skokova u porazu Denver Nuggetsa od Portland Trail Blazersa (106:112).

Nurkić (14 minuta na parketu) je bio četvrti strijelac svoje ekipe, a najefikasniji je bio Danilo Gallinari sa 29 poena.

Nikola Jokić postigao je za Denver devet poena, uz 10 skokova i dvije asistencije za 22 minute na terenu.

Krilnom centru iz Srbije jedan poen je nedostajao da zabilježi četvrti “double-double” ove sezone.

U dresu Portlanda najefikasniji su bili CJ McCollum sa 25 i Gerald Henderson sa 19 poena.

Wizardsi se ‘prepolovili’

Miami je na gostovanju slavio protiv Washingtona sa 97:75.

Domaćin se držao tek u prvoj četvrtini, a nakon što je Miami dobio drugu dionicu sa 25:7, više nije bilo povratka.

Wizardsi su prošlog mjeseca na gostovanju ubacili Miamiju 114 koševa i upisali pobjedu, a u nedjelju navečer su postigli dvostruko manje poena.

Goste su do pobjede predvodili Chris Bosh sa 23 koša i sedam skokova, Goran Dragić sa 18 poena te Gerald Green sa 15 koševa.

Odličan je bio i Hassan Whiteside sa šest koševa, ali i 13 skokova i šest blokada.

Kod domaćina najefikasniji su bili John Wall sa 14 i Ramon Sessions sa 13 koševa.

Rezultati: Washington Wizards – Miami Heat 75:97, New York Knicks – Atlanta Hawks 97:111, Toronto Raptors – Chicago Bulls 113:115, Denver Nuggets – Portland Trail Blazers 106:112, Los Angeles Lakers – Phoenix Suns 97:77.

Poredak – Istočna konferencija – Atlantic: Toronto 21-14, Boston 18-15, New York Knicks 16-19, Brooklyn 10-23, Philadelphia 3-33. Central: Cleveland 22-9, Chicago 20-12, Indiana 19-14, Detroit 18-16, Milwaukee 14-21. Jugoistok: Miami 20-13, Atlanta 21-14, Orlando 19-15, Charlotte 17-16, Washington 15-17.

Zapadna konferencija – Sjeverozapad: Oklahoma 24-10, Utah 15-17, Portland 15-21, Minnesota 12-22, Denver 12-23. Pacific: Golden State 31-2, Los Angeles Clippers 22-13, Sacramento 13-20, Phoenix 12-25, Los Angeles Lakers 8-27. Jugozapad: San Antonio 29-6, Dallas 19-15, Memphis 18-17, Houston 16-19, New Orleans 11-22.