Svjetsko finale za Španović, Vlašić i Šimić

Blanka Vlašić preskočila je 192 centimetra, što je bilo dovoljno za finale (AP)

Hrvatske atletičarke Blanka Vlašić i Ana Šimić u skoku u vis te atletičarka Srbije Ivana Španović u skoku u dalj plasirale su se u finalne runde Svjetskog atletskog prvenstva koje se održava u Pekingu.

Bolt najbrži i na 200 metara

Pobijedivši u četvrtak u finalu utrke na 200 metara u Pekingu, Jamajčanin Usain Bolt osvojio je desetu zlatnu medalju na svjetskim prvenstvima.
Bolt je na 200 metara pobijedio s vremenom 19.55; drugi je bio Amerikanac Justin Gatlin sa 19 stotinki zaostatka (19.74), a treći Južnoafrikanac Anaso Jobodwana (19.87).
Do Pekinga Bolt je imao osam zlata, kao i njegovi Allyson Felix, Carl Lewis i Michael Johnson, a pobjedama na 100 i 200 metara stigao je do brojke od deset zlata, postavši najuspješniji atletičar svih vremena na SP-ima.
Bolt u svojoj riznici trofeja ima i dvije srebrne medalje na SP-u.
U Pekingu je slavio na 100 i 200 metara, a priliku za novu zlatnu medalju imat će u utrkama štafeta 4×100 metara.
Bolt je osvojio i šest zlatnih olimpijskih medalja.

Osim njih, u polufinale utrke na 100 metara s preponama plasirala se hrvatska predstavnica Andrea Ivančević.

I Vlašić i Šimić preskočile su 192 centimetra bez greške, što je bilo dovoljno za ulazak u finale.

Zanimljivo je da je ukupno 13 natjecateljica preskočilo tu visinu te su se sve plasirale u finale, iako je tamo bilo mjesta za njih 12.

Finale skoka u visu je na programu u subotu, dok će se Ivančević za finale boriti u petak.

Španović rekordom do finalaEvropska dvoranska prvakinja u skoku u dalj Ivana Španović plasirala se u finale, nakon što je skočila 6,91 metar i tako postavila novi nacionalni rekord Srbije.

Norma za finale bila je 6,75 metara, a Španović je na kraju kvalifikacija bila prva.

Ona je ovim skokom popravila stari nacionalni rekord od 6,88 metara, koji je također bio u njenom vlasništvu.

Taj rezultat ostvarila je već u prvoj seriji, tako da je preostale dvije propustila.

Ivana Španović je nakon takmičenja izjavila da jedva čeka finale.

“Plan je bio da u prvom skoku ostvarim normu, što sam i uradila. Sam s ok od 6,91 metara je bio prilično loše tehnički izveden, znam da mogu bolje. Veoma sam uzbuđena i jedva čekam finale”, rekla je Španović.

“Cilj je bio da Ivana što lakše obezbedi ulazak u finale. Idealno je kada se norma ostvari već u prvoj seriji. Ono što smo planirali to je Ivana i odradila. Rezultat govori sam za sebe. Borićemo se za najviši plasman”, rekao je trener Goran Obradović.

Finale je na programu u petak od 13:50 sati.