Sandra Perković izborila finale u Pekingu

Finale u disciplini bacanje diska, u kojoj Sandra Perković brani titulu, na programu je u utorak (EPA)

Hrvatska atletičarka Sandra Perković plasirala se u ponedjeljak u finale discipline bacanje diska na Svjetskom atletskom prvenstvu u Pekingu, zauzevši drugu poziciju u kvalifikacijama.

Perković je bacila disk 64,51 metara, čime je imala drugi najbolji hitac u obje kvalifikacijske skupine.

Dalje je od nje u kvalifikacijama bacila samo Kubanka Dania Caballero – 65,15 metara.

Osobni rekord Sandre Perković iznosi 71,08 metara.

Finale je na rasporedu u utorak u 13:00 sati.

Tomašević bez finala

Osim Perković i Caballero, nastup u završnici su osigurale još jedna Kubanka Yaime Perez, Njemice Nadine Mueller, Julia Fischer i Shanice Craft, Amerikanke Gia Lewis Smallwood i Whitney Ashley, Francuskinja Melina Robert-Michon, Australka Dani Samuels, Kineskinja Xinyue Su, te Ukrajinka Natalia Semenova.

Atletičarka Srbije Dragana Tomašević nije se uspjela plasirati u finale, jer je u kvalifikacijama zauzela 20. mjesto.

Tomašević je bacila disk 58,98 metara, a norma za finale iznosila je 63 metra, ili 12 najboljih natjecateljica po rezultatu.

Kanađanin Shawnacy Barber novi je svjetski prvak u skoku s motkom.

On je u finalu SP-a slavio s preskočenih 5,90 metara.

Srebro je osvojio Nijemac Raphael Marcel Holzdeppe s istim rezultatom, ali uz veći broj pokušaja.

Svjetski rekorder Francuz Renaud Lavillenie, s preskočenih 5,80 metara, osvojio je bronzanu medalju, koju je podijelio s još dva Poljaka – Piotrom Lisekom i Pawelom Wojciechowskim.

Horvat deveti u skoku s motkom

Hrvatski atletičar Ivan Horvat (22) zauzeo je deveto mjesto s preskočenih 5.65 metara.

Horvat, koji je u subotnjim kvalifikacijama postavio novi nacionalni rekord sa 5.70 metara, u finalu je ostvario rezultat u skladu s očekivanjima.

Visine od 5.50 i 5.65 metara je savladao iz drugog pokušaja, a potom je imao tri neuspješna pokušaja na visini od 5.80 metara, što bi bilo poboljšanje njegova i hrvatskog rekorda od čak 10 centimetara.

Ezekiel Kemboi iz Kenije osvojio je zlato na 3.000 m steeplechase.

Trijumfom u finalu u Pekingu došao je do četvrtog naslova prvaka svijeta.

Srebro i bronza pripali su njegovim sunarodnjacima Conseslusu Kiprutu i Briminu Kipropu Kiprutu.

Fraser-Pryce najbrža na 100 metara

Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce osvojila je naslov svjetske prvakinje na 100 metara.

U finalu SP-au Pekingu Fraser-Pryce je potvrdila ulogu prve favoritkinje i s rezultatom 10.76 treći put došla do titule na 100 metara.

Srebrenu medalju osvojila je Holanđanka Dafne Schippers (10,81), a bronzanu Amerikanka Tori Bowie (10,86).

Kolumbijka Catherine Ibarguen odbranila je naslov svjetske prvakinje u troskoku.

Ona je već tri godine bez poraza u ovoj disciplini, a u Pekingu je slavila sa 14.90 metara, što joj je najbolji rezultat ove sezone.

Srebro je osvojila Izraelka Knjazjeva-Minenko (25), koja je sa 14.78 metara za 17 centimetara popravila lični rekord, dok je do bronze stigla olimpijska pobjednica iz Londona, Kazahstanka Olga Ripakova (30), sa 14.77 metara.