SP u atletici: Amel Tuka u finalu na 800 metara

Tuka je u svojoj grupi u polufinalu osvojio prvo mjesto s vremenom 1:44.84 (AP)

Bosanskohercegovački reprezentativac Amel Tuka plasirao se u nedjelju u finale utrke na 800 metara na Svjetskom prvenstvu u atletici, koje se održava u Pekingu.

Tuka je u svojoj grupi u polufinalu osvojio prvo mjesto, s vremenom 1:44.84, i plasirao se u finale, koje je na programu u utorak u 14:55 sati.

Tuka, vlasnik najboljeg rezultata ove sezone (1:42.51), u nedjelju je postigao najbolji rezultat u sve tri polufinalne grupe, slavio osmu pobjedu zaredom te najavio da će se u finalu boriti za medalju.

U finale su se plasirala dvojica prvoplasiranih iz tri polufinale grupe te još dvojica takmičara s najboljim vremenom.

Nastup u finalu utrke na 800 metara, osim Tuke, izborili su: Kenijac Ferguson Rotich (1:44.85), Poljak Adam Kszczot (1:44.97), Kenijac Alfred Kupketer (1:44.99), Francuz Pierre-Ambroise Bosse (1:45.02), Marokanac Nader Belhanbel (1:45.28), Kataranin Musaeb Abdulrahman Balla (1:47.93) te svjetski rekorder, Kenijac David Rudisha (1:40.91), koji je u polufinalu je ostvario tek 14. rezultat (1:47.70), ali se u finale plasirao osvajanjem prvog mjesta u svojoj  polufinalnoj grupi.

Tuka je u subotu u kvalifikacijama očekivano pobijedio u svojoj grupi, s vremenom 1:46.12.

Asmir Kolašinac sedmi

Vicešampion Evrope i rekorder Srbije u bacanju kugle Asmir Kolašinac zauzeo je sedmo mjesto.

On je u finalu najbolji rezultat ostvario u posljednjoj, šestoj seriji, hicem od 20,71 metara, a prethodno je čak tri puta prestupio, ali i bilježio rezultate od 20,11 i 20,36 metara.

Prvo mjesto (zlatna medalja) pripalo je Amerikancu Joeu Kovacsu, srebro je osvojio David Storll iz Njemačke, dok je do bronze došao Jamajčanin O'Dan Richards.

Kolašinac je u nedjelju prije podne u kvalifikacijama hicem od 20,37 metara osvojio 9. mjesto i plasirao se u finale SP-a.

Norma za finale iznosila je 20.65 metara, a prebacili su je samo tri atletičara – Amerikanaci Kovacs (21.36) i Reese Hoffa (20,75) te svjetski i olimpijski prvak Stroll (21.26).

Bosanskohercegovački bacač kugle Hmaza Alić nije se uspio plasirati u finale.

On je u kvalifikacijama zauzeo posljednje, 28. mjesto, rezultatom 18.62 metara.

Od tri hica, Alić je jedini ispravan imao u drugoj seriji, dok je u prvoj i trećoj prestupio.

Ni hrvatski bacač kugle Marin Premeru nije se plasirao u finale bacanja kugle, jer je u kvalifikacijama bio 12. u svojoj grupi s hicem od 19,33 metra.

Današnji rezultat znatno je slabiji od najboljeg hica Premerua, koji iznosi 20,59 metara.

Hrvatski atletičar je od tri pokušaja u Pekingu imao samo jedan ispravan hitac.

Bolt opet šampion na 100 metara

Olimpijski šampion i svjetski rekorder Usain Bolt sa Jamajke odbranio je naslov svjetskog prvaka – u finalu utrke na 100 metara u Pekingu slavio je s vremenom 9,79 sekundi.

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Justin Gatlin, koji je bio stotinku sporiji od Bolta (9,80), dok su treće mjesto (bronzana medalja) podijelili Kanađanin Andre De Grasse i Amerikanac Trayvon Bromell s vremenom 9,92.

Boltu je, pored titule prvaka svijeta, pripala i novčana nagrada od 60.000 dolara, a ušao je u historiju jer je postao tek treći čovjek koji je osvojio zlatnu medalju na tri različita prvenstva svijeta.

Getlin je pobjedom u polufinalu u nedjelju ujutro s vremenom 9,77 najavio da je odlučan da porazi Bolta, koji je slavio u drugoj polufinalnoj utrci s vremenom 9,96, uz velike probleme na startu trke.

Međutim, Bolt je finalnu utrku istrčao u vremenu 9,79 i iza sebe za stoti dio sekunde ostavio Gatlina te ostao neporažen na svjetskim prvenstvima i olimpijadama.