Vettel najbrži na Velikoj nagradi Mađarske

Bivši svjetski prvak ubilježio je drugu pobjedu u sezoni i 41. u karijeri (EPA)

Njemački vozač Sebastian Vettel u bolidu Ferrarija pobijedio je u nedjelju u jubilarnoj, 30. Velikoj nagradi Mađarske na stazi Hungaroring pokraj Budimpešte.

Minuta šutnje za Julesa Bianchija

Pred početak utrke upriličena je minuta šutnje za nedavno preminulog vozača Formule 1, 25-godišnjeg Julesa Bianchija.
Vozači su pred početak utrke na stazi Hungaroring, držeći se za ruke, formirali prsten te položili kacige na zemlju.
Bianchi je preminuo prošle sedmice.
Mladi vozač je u oktobru prošle godine, tokom vožnje za VN Japana, sedam krugova prije kraja utrke, izletio sa staze u zavoju broj sedam te udario u servisno vozilo.
Zadobio je teške povrede glave, a nakon operacija uslijedilo je devet mjeseci kome i bezuspješnog oporavka.
U čast kolege, vozači su u Mađarskoj na odijelima nosili napise “Ciao Jules” te “JB 17”, inicijale te broj njegovog vozila.
Odavanju počasti Bianchiju prisustvovali su i članovi njegove porodice.

Vettel je prekinuo niz pobjeda vozača Mercedesa, dominantne ekipe ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva Formule 1, koja je podbacila u Mađarskoj.

Bivši svjetski prvak Vettel ubilježio je drugu pobjedu u sezoni i 41. u karijeri, čime se na listi svih vremena izjednačio na trećem mjestu s legendarnim Ayrtonom Sennom.

Vettel je pobjedu posvetio preminulom F1 vozaču Francuzu Julesu Bianchiju.

Drugo i treće mjesto osvojili su vozači red Bulla, Rus Danil Kvjat i Australac Daniel Ricciardo.

Vodeći u ukupnom poretku i pobjednik kvalifikacija Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) utrku je završio kao šesti, s velikim problemima s bolidom, a njegov ekipni kolega i veliki suparnik za naslov, Nijemac Nico Rosberg, u samoj završnici se sudario s Ricciardom te ciljem prošao tek osmi.

Hamilton je tako povećao prednost te vodi sa 202 boda, ispred Rosberga (181) i Vettela (160).

Sljedeća utrka je VN Belgije 23. augusta u Spa-Francorchampsu.

9. Nico Huelkenberg (Njemačka) Force India 24
10. Romain Grosjean (Franuska) Lotus 23…