Četvorka divova u borbi za jedan trofej

Liga europskih prvaka ove sedmice ulazi u svoju završnicu – četvorka velikana odigrat će prve susrete polufinala, željni osvajanja novih trofeja. Do sada su zajedno osvojili 21 naslov najboljeg na „Starom kontinentu“ i 108 nastupa u ovom dijelu takmičenja. Najviše polufinala odigrao je Real Madrid (31), jedan manje ima ljuti rival „Kraljeva“ Barcelona, a zatim slijede Bayern iz Minhena (25) i Juventus (22).

Nedavno okrunjeni šampion italijanske Serie A (po četvrti put zaredom), Juve se nalazi u ovom dijelu takmičenja po prvi put od 2003. godine, dok su preostali redovni učesnici polufinala. Aktuelni prvaci iz Madrida igraju peto polufinale u posljednjih pet sezona, Bayern četvrto zaredom, dok je Barca u posljednjih osam godina – sedam puta bila u Top 4.

Stari prijatelji

Prvi će, u utorak 5. maja, na teren Juventusovog stadiona u Torinu istrčati domaći igrači i nogometaši Reala. Ovi klubovi su stari znanci na terenu i zajedno su osvojili 20 titula kontinentalnih prvaka. Kao što je već rečeno, „Stara dama“ je već osigurala titulu u domaćem prvenstvu prošlog vikenda i njeni igrači u duel sa „Kraljevima“ dolaze rasterećeni sa te strane, za razliku od protivnika.

Prekidanje prokletstva

Meč u Torinu će također označiti nastavak borbe „Kraljeva“ da prekinu jedno sportsko „prokletstvo“ – nijedan klub nije uspio odbraniti naslov najboljeg u Ligi prvaka.

Posljednji tim koji je dvije godine zaredom slavio u ovom takmičenju bio je Milan, ali se ovo takmičenje 1989. i 1990. zvalo Kup šampiona.

Real je drugoplasirani u Primeri sa 85 bodova, dva manje od vodeće Barcelone čiji čeka kiks. U prvenstvu su slavili sa 3:2 protiv Seville u subotu, a protiv Juventusa neće moći računari na Karima Benzemu i Luku Modrića zbog povreda.

Sa druge strane, Alvaro Morata, koji je igrao u finalu prošle godine za Madriđane, nosit će crno-bijeli dres domaćina i pokušat će biti bolji od bivših saigrača. Velika pomoć će mu biti Carlos Tevez koji je u dobroj formi.

Ovo je 17. sudar Juventusa i Reala, 12. u eri Lige europskih prvaka, dok su ostali odigrani u vrijeme Kupa europskih šampiona. Osam pobjeda zabilježio je španski, a sedam italijanski tim, uključujući i pobjedu iz finala 1998. godine, odigranog u Amsterdamu.

Juve će se pokušati revanširati Realu za eliminaciju u polufinalu 2003. godine.

Na terenu će se naći i tri stara znalca – Juventusovi Tevez i Patrice Evra, te Realov Cristiano Ronaldo koji su zajedno 2008. osvojili ovo takmičenje, ali u dresu engleskog Manchester Uniteda.

Povratak Guardiole

Dan kasnije, u srijedu 6. maja, Barcelona će na svom Camp Nouu ugostiti minhenski Bayern. Ovaj duel će biti od posebnog značaja za jednog čovjeka – Josepa Guardiolu koji se vraća na stadion gdje je osvojio veliki broj titula i gdje je sad „na vlasti“ njegov bivši kolega sa sredine terena Luis Enrique.

Ipak, domaćina to neće poljuljati, naročito jer je „gladan osvete“ za eliminaciju iz polufinala Lige prvaka 2013. godine kada su Bavarci slavili sa ukupnih 7:0.

Bavarci jedini slavili na Camp Nouu

Zanimljiva činjenica: Barcelona je slavila u svih pet utakmica na domaćem terenu u ovoj sezoni Lige europskih prvaka.

Tačnije, nisu poraženi kod kuće u europskim takmičenjima od pobjede Bayerna 2013. godine. To je za Katalonce jedini negativan učinak u 32 utakmice Lige europskih prvaka na Camp Nouu.

U korist Barci ide i porast forme moćne trojke – Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar – koja napreduje iz meča u meč. Na posljednjim utakmicama odlične igre pruža i Andres Iniesta, kao i Xavi Hernandez.

Poput Juventusa u Italiji, Bayern je osvojio naslov prvaka Njemačke po 25. put, a u Španiju putuje nakon dva poraza – Borussia Dortmund je slavila u polufinalu Kupa Njemačke, a Bayer u Bundesligi.

U timu do kraja sezone nema Arjena Robbena, upitan je i Robert Lewandowski, no Guardiola može računati na impresivnog Thiaga Alcantaru koji je 2013. upravo igrao za Barcelonu.

U šest navrata su ova dva tima dijelila megdan u elitnom europskom takmičenju. Bayern je slavio sa 1:0 i 2:1 u grupnoj fazi 1998., potom je Barca bila bolja sa 4:0 u polufinalu 2009. godine, a revanš je okončan bez pobjednika (1:1). Prije dvije godine Bayern je slavio sa 4:0 i 3:0.

Kad se sve sabere, Nijemci su slavili u četiri navrata, jednom su poraženi, a jednom su dijelili plijen sa rivalom, uz daleko bolju gol-razliku.