Liga prvaka: I Modrić smirivao raskrvavljenog Mandžukića

Arturo Vidal bio je večeras jedini strijelac, realiziravši najstrožiju kaznu u 57. minuti (AP)

Nogometaši Juventusa minimalno su slavili protiv Monaca u prvoj utakmici četvrtfinala Lige europskih prvaka, dok je drugi večerašnji duel, odnosno madridski derbi okončan bez pobjednika.

“Stara dama” je sa 1:0 savladala francuskog predstavnika na svom terenu. Jedini pogodak djelo je čileanskog internacionalca Artura Vidala koji je bio precizan sa bijele tačke.

Kako se i očekivalo, gosti su u utakmicu ušli sa namjerom da čvrstim odbrambenim blokom spriječe domaće napade, a potom iz brzih kontranapada pokušaju ugroziti domaćeg golmana Buffona. Takav pristup funkcionirao je savršeno u otvaranju dvoboja kada je Juventus bio potpuno neopasan, dok je Monaco ima dva dobra pokušaja s vrha kaznenog prostora koje je Buffon uspio zaustaviti.

Ipak, kako je utakmica odmicala, tako je „Stara dama“ uspijevala pronalaziti pukotine u gostujućoj odbrani, a najbolje prilike u prvih 45 minuta nisu iskoristili Tevez i Vidal.

I u nastavku, prvi je zaprijetio Monaco i to nakon kornera za Juventus. U samo tri poteza Monaco je došao pred gol domaćih, Bernardo Silva je pucao iskosa sa sedam-osam metara, ali je Buffon sjajno reagirao.

Samo minutu potom veliku grešku napravio je iskusni odbrambeni igrač Monaca Ricardo Carvalho, koji je na rubu kaznenog prostora rukama oko pasa uhvatio Moratu, a češki sudija Kralovec procijenio je kako se prekršaj dogodio unutar 16-erca i dosudio kazneni udarac za Juventus kojega je Vidal pretvorio u vodstvo.

U posljednjih 20-ak minuta Monaco je odlučio napasti, o čemu svjedoči ulazak napadača Berbatova umjesto braniča Raggija, a samo minutu nakon ulaska na teren Berbatov je imao priliku izjednačiti udarcem glavom, ali nije bio precizan.

Nervoza na Calderonu

Drugi duel večeri igrali su gradski rivali iz španske prijestolnice – Atletico i Real, a mreže na Vicente Calderonu su mirovale svih 90 minuta.

Repriza lanjskog finala Lige prvaka u kojem je Real nakon produžetka slavio 4:1, donijela je visoke tenzije, mnogo nervoze, ali malo nogometa. Bio je to njihov već sedmi međusobni susret ove godine i Real je još uvijek bez pobjede.

Domaći tim je četiri puta slavio, a tri susreta su završila bez pobjednika. Zanimljivo, Atletico od 1999. do 2013., dakle 14 godina, nije ostvario niti jednu pobjedu protiv Reala. Ove sezone to mu je uspjelo četiri puta.

Real je bolje otvorio utakmicu i već u trećoj minuti mogao je do vodstva, no Gareth Bale je promašio zicer. Velšanin je izbio sam ispred Jana Oblaka, no slovenski golman je sjajno reagirao. Bale je opasno zaprijetio i u 31. minuti udarcem s dvadesetak metara, no Oblak je zaustavio njegov udarac. Do kraja poluvremena prilike za Real imali su i James Rodriguez, te Luka Modrić no nije bilo promjene rezultata.

Atletico je u prvom poluvremenu samo jednom ugrozio protivnički gol, no Casillas je lako odbranio Griezmannov udarac.

Mario Mandžukić je u 52. minuti stradao u sudaru sA Sergio Ramosom koji mu je laktom raskrvario arkadu. Ljuti Mandžukić je krvave glave napustio teren kako bi mu pomogla liječnička služba, a smirivao ga je čak i Modrić.

Nastavak susreta donio je mnogo nervoze, niz prekršaja i četiri žuta kartona. Nažalost, ne i golove.

Revanš susreti na programu su 22. aprila, a sutra se sastaju: Porto (Portugal) – Bayern (Njemačka) i PSG (Francuska) – Barcelona (Španija).