EURO 2016: Navijači Crne Gore gađali ruske igrače

Nakon četiri mjeseca pauze, nastavljene su kvalifikacije za plasman na Europsko nogometno prvenstvo 2016. u Francuskoj, a noć su obilježili incidenti navijača u Podgorici između domaće Crne Gore i Rusije koja je 67. minuti i prekinuta.

Već na samom početku, tačnije u petoj sekundi meča, duel je prekinut nakon što je domaći navijač sa sjeverne tribine bakljom u glavu pogodio golmana Rusije Igora Akinfejeva. Akinfejev je, u svjesnom stanju, prebačen u Klinički centar gdje je i ostao na posmatranju. Dio kose mu je spaljen, no on je u dobrom stanju.

Igrači oba tima su vraćeni u svlačionice, da bi meč bio nastavljen nakon više od pola sata. Napadač na golmana Rusije je identificiran i uhapšen. Akinfejeva je na golu Rusije zamijenio Juri Lodigin.

Pauza između dva poluvremena je, umjesto standardnih 15, trajala 30 minuta i tada se pokušalo utvrditi da li je sigurno nastaviti meč. Utakmica je nastavljena, a uprkos upozorenjima i molbama da navijači ne prave incidente, u 67.. minuti je, predmetom bačenim sa zapadne tribine, pogođen ruski reprezentativac Kombarov i glavni sudija Denis Ayetkin iz Njemačke je odlučio okončati meč.

Uslijedilo je koškanje igrača na terenu, te tuča navijača na južnoj tribini koju je policija uspjela staviti pod kontrolu.

Nekoliko minuta prije prekida, Rusi su imali priliku povesti, ali je golman domaćih Poleksić odbranio jedanaesterac Širokova.

Ranije večeras u centru Podgorice došlo je do navijačkih incidenata, kada se grupa od pedesetak navijača Rusije okupila na Trgu republike, gdje je jedno vreme pjevala ruske pjesme, a potom pokušala zapaliti zastavu Sjedinjenih Američkih Država, što je spriječila policija.

Sa trga se moglo čuti i skandiranje „Rusija i Srbija, braća zauvijek“.

Makedonija od 1:0 do 1:2

Makedonija je pretrpjela novi poraz i to u Skoplju. Ovaj put, bolji od Makedonije bili su reprezentativci Bjelorusije sa 2:1.

Makedonci su nakon devet minuta igre vodili 1:0 pogotkom Trajkovskog, da bi gosti, minutu prije kraja prvog dijela poravnali preko Kalačeva. Potpuni preokret u Skoplju napravio je Bordačev čijim je golom u 82. minuti Bjelorusija povela sa 2:1 što je, kako se na kraju ispostavilo, i konačan rezultat duela u Skoplju.

Slovenija je u Ljubljani sa 5:0 deklasirala autsajdera grupe E, San Marino.

U prvih 45 minuta viđen je samo jedan gol, onaj Ilicića iz 10. minute, da bi gostujući golman od 49. do 52. bio savladan tri puta. Prvo je to uradio Kampl (49), potom Struna (50), a zatim Novaković u 52. minuti.

Na 5:0 povisio je Lazarević u 73. minuti, a konačnih 6:0 postavio je Ilič u 89. minuti.

Rezultati večerašnjih utakmica:

Grupa C

Rezultati: Makedonija – Bjelorusija 1:2 (Trajkovski 9 – Kalačev 44, Bordačev 82), Slovačka – Luksemburg 3:0 (Nemec 10, Weiss 21, Pekarnik 40), Španija – Ukrajina 1:0 (Morata 28).

Poredak: Slovačka 15 bodova, Španija 12, Ukrajina 9, Bjelorusija 4, Makedonija 3, Luksemburg 1.

Grupa E

Parovi: Engleska – Litvanija 4:0 (Rooney 6, Welbeck 45, Sterling 58, Kane 73), Slovenija – San Marino 6:0 (Ilicić 10, Kampl 49, Struna 50, Novaković 52, Lazarević 73, Ilič 89), Švicarska – Estonija 3:0 (Schar 17, Xhaka 27, Seferović 80).

Poredak: Engleska 15, Slovenija 9, Švicarska 9, Litvanija 6, Estonija 4, San Marino 1.

Grupa G

Parovi: Lihtenštajn – Austrija 0:5 (Harnik 14, Janko 16, Alaba 59, Junuzović 74, Arnautović 90+3), Moldavija – Švedska 0:2 (Ibrahimović 46, 84 penal), Crna Gora – Rusija 0:0 – prekid u 67. minuti.

Poredak: Austrija 13, Švedska 9, Rusija 6, Crna Gora 6, Lihtenštajn 4, Moldavija 1.