Federer i Đoković u finalu Dubaija

Borna Ćorić je u četvrtfinalu ATP turnira u Dubaiju savladao trećeg igrača svijeta Andyja Murrayja (AP)

Hrvatski teniser Borna Ćorić (18), koji je u četvrtfinalu ATP turnira u Dubaiju savladao trećeg igrača svijeta Andyja Murrayja, u petak je u polufinalu poražen od nauspješnijeg takmičara u historiji ovog sporta, Švicarca Rogera Federera, sa 2:6, 1:6, nakon 57 minuta igre, prenose agencije.

U prvom gemu meča Ćorić je imao priliku za “break”, ali se švicarski as “izvukao”, a potom je oduzeo servis hrvatskom igraču i poveo sa 3:0.

Ćorić uspijeva vratiti izgubljeni servis, ali Federer sa dva nova “breaka” dobija prvi set.

U drugom setu Ćorić više nije pronašao način kako ozbiljnije zaprijetiti Federeru, koji u svojoj kolekciji ima 17 Grand Slam turnira.

No, mladi hrvatski teniser svejedno ima puno razloga za zadovoljstvo nastupom u Dubaiju.

U turnir je ušao kao “sretni gubitnik”, a dan ranije priredio je veliko iznenađenje, pobijedivši finalistu ovogodišnjeg Australian Opena, Britanca Murrayja, sa 6:1, 6:3, čime je po drugi put u karijeri ušao u polufinale na ATP turnirima.

Isti uspjeh ostvario je prije četiri mjeseca na turniru u Baselu, gdje je u četvrtfinalu nadigrao Španca Rafaela Nadala, osvajača 14 Grand Slam naslova.

Đoković ‘lovi’ 50 naslov

Federer će u finalu igrati protiv prvog tenisera svijeta i prvorangiranog igrača turnira, Novaka Đokovića.

Teniser u Srbije u polufinalu je savladao četvrtog nositelja, Čeha Tomasa Berdycha, sa 6:0, 5:7, 6:4 nakon dva sata i šest minuta igre.

Veliko finale Dubaija na programu je u subotu od 16:00 sati, kada će rekete ukrstiti prvi i drugi teniser svijeta.

Ðoković i Federer do sada su se sastajali 36 puta, a Švicarac je uspješniji i vodi sa 19:17.

Federer je branitelj naslova u Dubaiju, a protiv će Đokovića pokušati po sedmi put osvojiti ovaj turnir, dok je Đoković tri puta do sadaa bio pobjednik u Dubaiju, a u subotu “lovi” svoj 50. naslov u karijeri.

Turnir u Dubaiju se igra za ukupan nagradni fond od 2,5 miliona dolara.

Borna Ćorić kreirao je najveće iznenađenje dosadašnje teniske sezone.  18-godišnji hrvatski teniser u četvrtfinalu turnira u Dubaija za svega 79 minuta je savladao trećeg igrača svijeta Andya Murraya.

Iako ima samo 18 godina, Zagrepčanin Borna Ćorić je pokazao da će uskoro biti nepremostiva prepreka za najbolje tenisere svijeta.