Katar: Hrvatska pobijedila BiH, Makedonija bolja od Austrije

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Hrvatske sa 28:21 (17:9) u posljednjem, 5. kolu grupne faze takmičenja na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Makedonija je rezultatom 36:31 pobijedila Austriju i osvojila drugu poziciju u grupi, odmah iza Hrvatske.

Nastup u četvrtfinalu izborili su pobjednik grupe B Hrvatska, drugoplasirana Makedonija, treća Austrija i četvrti Tunis, dok će petoplasirana reprezentacija BiH i posljednji Iran u nastavku takmičenja učestvovati u tzv. “President cupu” – razigravanju za plasman od 17. do 24. mjesta. Prvi protivnik rukometaša BiH u ponedjeljak, 26. januara bit će selekcija Bjelorusije.

Hrvatska – BiH 28:21

U utakmici bez rezultatskog značaja za obje reprezentacije rukometaši Hrvatske su u petak u susretu posljednjeg kola skupine B Svjetskog prvenstva u Kataru pobijedili Bosnu i Hercegovinu sa 28-21 (17-8).

Unatoč tome što je izbornik Slavko Goluža odmarao udarnu postavu rukometaši Hrvatske dominirali su od početka susreta.Tako Domagoj Duvnjak, Ivan Čupić, Manuel Štrlek, Igor Vori, Jakov Gojun i Mirko Alilović uopće nisu ulazili u igru, dok je Marko Kopljar na terenu proveo tek dvije minute.

Prednost Hrvatske u prvom poluvremenu konstantno je rasla, u petoj minuti “kauboji” su imali tri gola prednosti, u 15. pet, u 22. minuti sedam, a u 27. već deset pogodaka viška.

Najefikasniji u hrvatskim redovima u prvom dijelu bio je Igor Karačić sa šest golova. Dvoboj braće Karačić, mlađeg Igora koji igra za Hrvatsku, te Ivana u dresu BiH, pripao je Igoru Karačiću koji je na kraju proglašen igračem utakmice.

Ni u nastavku Hrvatska nije ublažila tempo, pa se je prednost kretala od sedam do deset pogodaka viška.

I u ovom susretu bh. tim je ponovio slabosti iz prethodih mečeva s Austrijom, Makedonijom i Tunisom, a pobjednik je riješen već u prvom poluvremenu koje su Hrvati okončali u svoju korist s ubjedljivih devet golova razlike. U prvih 30 minuta samo su se dva bh. igrača upisala u strijelce, a reprezentacija BiH napravila je čak 13 tehničkih grešaka.

U drugom dijelu selektor Dragan Marković u igru je uveo mlade igrače koji nisu ulazili u igru u dosadašnjim susretima (Zulfić, Mikić i Janković), a koji su iskoristi priliku. Tim BiH je nešto boljom igrom u odbrani te  organizovanijim napadima i kontranapadima uspio da spriječi katastrofu i utakmicu završi s “podnošljivih” sedam golova razlike.

Najefikasniji kod Hrvatske bili su Igor Karačić sa 7 i Ivan Slišković sa 6 golova, a vratar Filip Ivić skupio je 11 obrana. U momačdi BiH istaknli su se Muhamed Toromanović sa 7 i Josip Perić sa 5 pogodaka.

Hrvatska će u nedjelju, 25. siječnja, u osmini finala igrati protiv Brazila.

HRVATSKA – BIH 28-21 (17-8)

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vori, Horvat 4 (3), Duvnjak, Čupić, Bičanić, Gojun, Štrlek, Kopljar, Musa, Brozović 3, Stepančić 4, Igor Karačić 7, Ninčević 4 (1), Slišković 6.

BOSNA I HERCEGOVINA: Dejanović, Benjamin Burić; Savić, Vražalić, Terzić 1, Vranješ, Toromanović 7, Senjamin Burić, Malinović 1, Ivan Karačić, Mikić 3, Janković 3 (1), Ovčina, Prce, Perić 5 (3), Čelica, Zulfić 1.

SEDMERCI: Hrvatska 4-6, BiH 4-4.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, BiH 10 minuta.

DVORANA: Duhail

GLEDATELJA: 1.000

Rukometaši Tunisa pobijedili su ranije Iran sa 30:23 u prvoj utakmici petog kola grupe B.

Tunižani su ovim trijumfom definitivno osigurali četvrtu poziciju i plasman u osminu finala.

U prvim mečevima petog kola u grupi A pobjede su ostvarile selekcije Španije i Brazila.

Španci su savladali Sloveniju sa 30:26 i s maksimalnim učinkom idu u osminu finala, dok će Slovenija osvojiti treće mjesto.

U drugoj utakmici Brazil je savladao Čile sa 30:22 i osvojio četvrtu poziciju. U posljednjoj utakmici u grupi, Katar je pobijedio Bjelorusiju 26:22.