NBA: San Antonio poveo u finalu

Utakmica odigrana u teškim uvjetima jer nije radila klimatizacija u dvorani (EPA)

Košarkaši San Antonio Spursa poveli su sa 1-0 u velikom finalu doigravanja NBA lige protiv branitelja naslova Miami Heata u seriji koja se igra na četiri pobjede, svladavši prvake u svojoj dvorani 110:95.

Najefikasniji kod pobjednika bio je Tim Duncan sa 21 poenom i 10 skokova, Tony Parker je dodao 19 poena uz osam asistencija, dok je Emanuel Ginobili ušavši s klupe pridonio sa 16 poena, 11 asistencija i pet skokova, prenosi Hina.

Kod Miamija, LeBron James je ubacio 25 poena, ali je zbog grčeva morao izaći iz igre četiri minute prije kraja pri rezultatu 94:92, a bez njega gosti više nisu mogli držati rezultatski priključak sa šuterski raspoloženim domaćinima.

Dwyane Wade se zaustavio na 19, a Chris Bosh na 18 poena, dok je od rezervi Heata jedini raspoložen bio Ray Allen sa 16 poena i pet osvojenih lopti.

Ipak, junak pobjede Spursa bio je Danny Green koji je 11, od svojih 13, poena postigao u posljednjih šest minuta igre u kojima su domaći zaostatak 84:88 serijom 26-7 pretvorili u, na kraju, visoku pobjedu.

Odlični Green

Green je vezao dvije trice kojima je doveo domaće u vodstvo 90:88, a potom je još i zakucao u protivnapadu za 94:90 četiri i po minute prije kraja. U tom je razdoblju utakmice James već bio na klupi zbog problema s grčevima, a kako je njegova ekipa stigla u rezultatski zaostatak, morao se vratiti na parket.

U jedinoj akciji koju je proveo na terenu James je uspješno prevario Greena i postigao koš za 94:92, ali se zbog jakih bolova nije uspio ni vratiti u odbranu, pa je morao biti odnesen na klupu i više se nije vraćao u igru.

Miami je posljednji koš na utakmici postigao 2 minute i 46 sekundi prije kraja kada je Chalmers tricom smanjio na 99:95, a nakon izgubljene lopte Duncana posljednju priliku za potpuni povratak u utakmicu propustio je Allen promašivši otvoreni šut za tricu 2 minute i 8 sekundi prije kraja. U posljednje dvije minute Spursi su serijom 11-0 stigli do uvjerljive pobjede koja ne odaje realnu sliku događanja na parketu.

Prva utakmica velikog finala u AT&T Centeru u San Antoniju odigrana je u veoma teškim uvjetima jer u dvorani nije radila klimatizacija zbog kvara na električnim instalacijama, pa je temperatura u njoj iznosila više od 30 stepeni Celzija, što je i glavni razlog Jamesovih problema s grčevima.

Bespomoćni James

“Sada se osjećam bolje nego kada sam morao napustiti teren. Želio sam u završnici još jednom pokušati pomoći ekipi, ali trener je rekao: ‘Ne’. Kada sam izašao, Spursi su krenuli, a za mene je bilo frustrirajuće sjediti na klupi bez mogućnosti da pomognem ekipi”, izjavio je James nakon susreta.

“Mislim da je LeBron nekoliko puta i ranije tokom utakmice tražio zamjenu, pa smo znali kako je umoran. Ali, svi smo bili umorni, mislim da nisam igrao u ovakvim uvjetima još od vremena kada sam bio kod kuće na Djevičanskim otocima”, rekao je Duncan koji je sa svog rodnog otočja otišao u SAD početkom 90-ih godina prošlog stoljeća.

Prvu utakmicu finala obilježio je neuobičajeno visok postotak šuta obje ekipe za završnicu sezone. San Antonio je šutirao iz igre 40-68 (58,8 posto), od toga trice 13-25 (52,0 posto), a Miami 37-78 (47,4 posto), od toga trice 12-29 (41,4 posto). Spursi su bili uspješniji u skoku 39-29 čime su anulirali činjenicu što su izgubili čak 23 lopte.

Spursi i Heat susreli su se u velikom finalu i prošle godine, a uspješniji su sa 4-3 bili igrači Miamija. I tada su Spursi dobili prvi susret, ali Heat je uspio slaviti na kraju.

Druga utakmica je na rasporedu u noći s nedjelje na ponedjeljak, također, u San Antoniju.