SP: Pobjeda Čilea, eliminacija aktuelnog prvaka Španije

Cahill je odlično reagirao nakon centaršuta i ljevicom iz voleja poslao loptu u mrežu holandskog golmana Cillessena (AP)

Nogometna reprezentacija Čilea savladala je Španiju sa 2:0 u meču drugog kola grupe B Svjetskog prvenstva koje se održava u Brazilu i eliminirala aktuelnog svjetskog prvaka već u grupnoj fazi Mundijala.

Španija je treći od tri posljednja svjetska prvaka koji su, nakon prethodno osvojenog, naredni Mundijal završili već u grupnoj fazi.

Francuskoj se to dogodilo 2002. godine, nakon slavlja četiri godine prije, a onda i Italiji 2010. godine u Južnoj Africi, nakon što je prethodno pokorila svijet 2006. godine u Njemačkoj.

Vodeći gol postigao je Eduardo Vargas u 20. minuti nakon akcije Alexisa Sancheza i Charlesa Aranguiza.

Na 2:0 povisio je Aranguiz. Sanchez je izveo slobodan udarac, Iker Casillas odbranio, a lopta došla do Aranguiza, koji ju je proslijedio u mrežu protivnika.

Više od stotinu čileanskih navijača upalo je u press-centar na stadionu Maracana u Rio de Janeiru uoči dvoboja Španija – Čile, a Svjetska nogometna federacija istražuje kako se moglo dogoditi da navijači uđu u prostor u koji nikako ne bi smjeli.

Novinari u velikom press-centru su se vrlo iznenadili kada je velika grupa Čileanaca kroz zaštitnu ogradu provalila.

Kada je došla brazilska policija, oko 30 Čileanaca je uhapšeno, dok su se ostali razbježali, a u naguravanju je povrijeđena jedna žena.

Slavlje Holanđana

Holandija je ranije u srijedu zabilježila i drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, pobijedivši Australiju sa 3:2 (1:1), i plasirala se u osminu finala Mundijala.

Povela je Holandija, nogometaši Australije su poravnali na 1:1, zatim poveli sa 2:1, da bi Holanđani izjednačili i još jednom poveli sa 3:2, što je bio konačan rezultat utakmice.

Holanđani su poveli u 20. minuti, kada je na svojoj polovini terena loptu uzeo Arjen Robben i protrčao na desetak metara od gola Australaca. Uslijedio je topovski šut, a lopta je završila u golu Matyja Ryana.

Ovo je treći pogodak Robbena na Mundijalu.

Svega šezdesetak sekundi kasnije na semaforu stadiona Beira-Rio u Porto Alegreu pisalo je 1:1, a strijelac za “Socceroose” bio je Evertonov Tim Cahill.

Australac je odlično reagirao nakon centaršuta sa desne strane i ljevicom iz voleja poslao loptu u mrežu holandskog golmana Jaspera Cillessena.

Dva gola u četiri minuta

U 54. minutu je Holanđanin Daryl Janmaat je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, pa je sudija svirao jedanaesterac za Australiju.

Siguran realizator penala bio je Mile Jedinak i doveo Australiju u vodstvo od 2:1.

Samo četiri minute kasnije izjednačenje (2:2) Holandiji je donio kapiten Robin van Persie, kojem je ovo bio treći gol na Mundijalu.

U 68. minuti treći i pobjedonosni gol za Holandiju postogao je Memphis Depay.

U prvom kolu Holandija je sa 5:1 deklasirala aktuelne prvake svijeta Špance, dok je Čile sa 3:1 nadigrao Australiju.

Izvor: Al Jazeera