Rosberg starta prvi u Japanu, Vettel ide u Ferrari

Sva četiri naslova Vettel je osvojio u bolidu Red Bulla, a s momčadi je ukupno bio šest godina (AP)

Nijemac Nico Rosberg (Mercedes) ostvario je najbolje startno vrijeme na kvalifikacijama za Veliku nagradu Japana na stazi u Suzuki.

Rosberg je do osmog “pole positiona” došao s bržim vremenom od najvećeg suparnika za naslov i momčadskog kolege, Britanca Lewisa Hamiltona.

Treći je bio Finac Valtteri Bottas (Williams), a četvrti također vozač Williamsa, Brazilac Felipe Massa.

Rasplet kvalifikacija u Suzuki obećava dramatičnu utrku u nedjelju. Hamilton nakon 14 od ukupno 19 utrka vodi s 241 bodom, a Rosberg je drugi s 238 bodova, prenosi Hina.

Vettel odlazi iz Red Bulla

Četverostruki uzastopni svjetski prvak u Formuli 1, Nijemac Sebastian Vettel, neočekivano je uoči Velike nagrade Japana u Suzuki obznanio da na kraju ove sezone napušta momčad Red Bulla.

Sva četiri naslova Vettel je osvojio u bolidu Red Bulla, s momčadi je ukupno bio šest godina, no odlučio je sljedeće sezone okušati se u u Ferrariju.

“Napuštam Red Bull i to je moja konačna odluka. Dugo sam razmišljao i vijeme je da napravim novi korak u karijeri”, kazao je 27-godišnja zvijezda, koji nije izričito kazao da odlazi u Ferarri.

No, vrlo brzo je šef Red Bulla Christian Horner potvrdio da Vettel odlazi u slavnu talijansku momčad.

“Sve nas je iznenadio jer je vijest priopćio u petak navečer uoči priprema za utrku, a to nikad nije dobro vrijeme za šokove. Očito mu je Ferrari ponudio nešto što nije mogao odbiti”, kazao je Horner.

Vettel je prvi naslov s Red Bullom osvojio 2010. i sa 23 godine postao najmlađi svjetski prvak u povijesti.

Sa četiri uzastopna naslova pridružio se F1 legandama poput Michaela Schumachera, Juana Manuel Fangia i Alaina Prosta, no peti naslov u nizu neće osvojiti.

Ove sezone je tek na petom mjestu, a ispred njega je čak i njegov momčadski kolega Daniel Ricciardo, koji ima tri pobjede.

Iz Red Bulla su priopćili da će Vettela zamijeniti 20-godišnji Rus Danil Kvjat.