SP plivanje: Fantastični Sun i Franklin

Kinez Sun Yang je pobjedom u utrci na 1.500 metara stigao do svog trećeg zlata ove sedmice (Getty Images)

Posljednjeg dana Svjetskog plivačkog prvenstva u Barceloni održana su finala u osam disciplina, a najdojmljiviji domet ostvario je 21-godišnji Kinez Sun Yang koji je pobjedom u utrci na 1.500 metara stigao do svog trećeg zlata ove sedmice.

Sun je prije naslova na 1.500 slobodno osvajao zlata i na 400 i 800 slobodno čime je postao drugi plivač u historiji kojemu je uspjelo osvojiti naslove u sve tri dugoprugaške utrke na istom prvenstvu, prenosi Hina.

Dosada je to uspjelo samo Australcu Grantu Hackettu u Melbourneu 2005. Osim ova tri naslova iz Barcelone, Sun je osvajao zlata na 800 i 1.500 slobodno i prije dvije godine u Šangaju, dok je na 400 metara bio srebrni. Lani je na OI u Londonu osvojio zlato na 400 i 1500 slobodno.

Sun je do novog zlata stigao s vremenom 14:41.15 minuta, srebro je osvojio Kanađanin Ryan Cochrane (14:42.48), a bronzu Talijan Gregorio Paltrinieri (14:45.37).

Rekord Franklin

Amerikanka Missy Franklin postala je prva plivačica koja je uspjela osvojiti šest zlatnih medalja na jednom SP, do novoga zlata stigla je kao članica štafete 4×100 mješovito. Ona je plivala prvu izmjenu leđnim stilom i osigurala prednost svojoj reprezentaciji koju su potom Jessica Hardy, Dana Vollmer i Megan Romano još povećale.

Amerikanke su slavile s vremenom 3:53.23 ispred srebrnih Australki Emily Seebohm, Sally Foster, Alicije Coutts i Cate Campbell (3:55.22), te brončanih Ruskinja Darje Ustinove, Julije Jefimove, Svetlane Čimrove i Veronike Popove (3:56.47).

Ranije ove sedmice Franklin je već osvajala zlata na 100 i 200 leđno, 200 slobodno, te u štafetama 4×100 i 4×200 slobodno.

Kod plivača, šest zlata jednom SP osvojio je Ian Thorpe u Fukuoki 2001., dok je Amerikanac Michael Phelps u Montrealu 2005. osvojio čak sedam zlata.

U utrci muških štafeta na 4×100 mješovito apsolutni favoriti Amerikanci uvjerljivo su prvi stigli do cilja (3:30.06), ali su naknadno diskvalificirani zbog nepravilne izmjene između leđaša Matthewa Greversa i prsaša Kevina Cordesa, pa su do prvog zlata u historiji u ovoj disciplini stigli Francuzi u sastavu Camille Lacourt, Giacomo Perez-Dortona, Jeremy Stravius i Fabien Gilot (3:31.51) koji su za 13 stotinki bili brži od srebrnih Australaca Ashleya Delaneya, Christiana Sprengera, Tommasa D'Orsogne i Jamesa Magnussena (3:31.64), dok su bronzu osvojili Japanci Ryosuke Irie, Kosuke Kitajima,Takuro Fujii i Shinri Shioura (3:32.26).

Novi trofej

Holanđanka Ranomi Kromowidjojo naslovu olimpijske pobjednice na 50 slobodno pridodala je i naslov svjetske prvakinje do kojega je stigla s vremenom 24.05 sekundi. Srebro je osvojila prvakinja na 100 slobodno Australka Cate Campbell (24.14), a broncu Britanka Francesca Halsall (24.30).

Sjajnu utrku priredile su plivačice na 50 prsno, a do zlata je stigla Ruskinja Julija Jefimova s vremenom 29.52, što je samo četiri stotinke sporiji rezultat od svjetskog rekorda kojega je u subotnjem polufinalu postavila Litvanka Ruta Meilutyte, srebro je osvojila upravo Meilutyte sa 29.59, a bronzu braniteljica naslova i bivša svjetska rekorderka, Amerikanka Jessica Hardy sa 29.80.

Jefimova je tako u Barceloni osvojila dva zlata, na 50 i 200 prsno, a oba je puta u finalu bila brža od plivačice koja je u polufinalu plivala svjetski rekord. Usto ima i srebro na 100 prsno.

U utrci plivača na 50m leđno najviše razloga za zadovoljstvo imali su Francuzi. Zlato je osvojio Camille Lacourt sa 24.42, dok je do srebra stigao Jeremy Stravius (24.54), a srebro je osvojio i Amerikanac Matthew Grevers (24.54).

Veliko iznenađenje u utrci plivača na 400 mješovito priredio je 19-godišnji Japanac Daiya Seto pobijedivši s vremenom 4:08.69 ispred Amerikanca Chasea Kalisza (4:09.22) i Brazilca Thiaga Pereire (4:09.48).

Mađarica Katinka Hosszu po drugi je put u karijeri osvojila svjetsko zlato na 400 mješovito, naslovu iz Rima 2009. pridodala je i ovaj iz Barcelone sa sjajnim rezultatom od 4:30.41 minuta, srebro je osvojila Španjolka Mireia Belmonte (4:31.21), a broncu braniteljica naslova Amerikanka Elizabeth Beisel (4:31.69). Hosszu je ranije ove sedmice osvojila zlato i na 200 mješovito.