EL: Dobar start pet timova iz regije

Vojvodina je zabilježila domaću pobjedu protiv mađarskog predstavnika Honveda (Branislav Trajkovi? / Tanjug)

U prvom susretu 2. kola kvalifikacija za Evropsku ligu (EL) Hajduk je na stadionu Poljud pobijedio makedonski Turnovo 2:1 (1:1).

Golove za splitski sastav postigli su Marko Bencun (8) i Mario Maloča (79), dok je gol za makedonski sastav postigao Dejan Blaževski iz jedanaesterca u 45. minuti.

Kazneni udarac skrivio je Jean Evrard Kouassi, igrajući rukom u kaznenom prostoru.

Utakmica je igrana pred praznim tribinama, jer je Hajduk kažnjen s jednom utakmicom bez gledatelja.

Prema pravilima UEFA-e, utakmici je smjelo prisustvovati 210 službenih osoba. U toj brojci je 75 predstavnika Hajduka, uključujući i nogometaše, isto toliko predstavnika Turnova te 60 djelatnika medija (novinari, fotoreporteri, snimatelji).

Nogometaši zagrebačke Lokomotive ostvarili su pobjedu u svom prvom evropskom nastup u 99-godišnjoj povijesti kluba, nakon što su u Minsku porazili bjeloruski Dinamo sa 2:1.

Uzvrat ćebiti odigran za sedam dana u Zagrebu.

Rijeka je kao domaćin pobijedila Prestatyn iz Vlesa sa 5:0.

Pobjeda Vojvodine

Uzvratni susret je idući četvrtak u Skoplju, jer stadion Kukuš u Turnovu nema UEFA-inu licencu.

Nogometaši Vojvodine savladali su u četvrtak navečer u Novom Sadu ekipu mađarskog predstavnika Honveda sa 2:0.

Strijelci su bili Trajković u 19. i Vranješ u 71. minutu iz penala.

Novosađani su izborili značajna dva gola prednosti pred revanš, iako su od 21. minuta igrali oslabljeni bez isključenog Nastića, koji je zaradio direktan crveni karton zbog grubog starta nad protivničkim igračem.

Revanš susret na programu je za sedam dana u Budimpešti.

Poraz Jagodine

Nogometaši Jagodine izgubili su u četvrtak navečer na domaćem terenu od ekipe Rubina iz Kazana sa 2:3 (0:2).

Strijelci su bili Damjanović u 72. i Lepović u 90. za Jagodinu, a Prudnjikov u 12, Natko u 21. i Rondon u 87. minutu za Rubin.

Jagodinci su očekivano poraženi od ruskog predstavnika, ali su ostavili povoljan utisak protiv objektivno mnogo kvalitetnijeg i iskusnijeg rivala.

Gubili su na poluvremenu sa 2:0 i prijetio im je debakl, međutim, u nastavku su zaigrali bolje i angažiranije, pa su na kraju zasluženo izvukli podnošljiv poraz uoči revanša.

Revanš utakmica na programu za sedam dana u Kazanu.

Crvena zvezda je savladala u Beogradu predstavnika Islanda, ekipu IB Vestmaneje, sa 2:0 (1:9).

Strijelci su bili Pečnik u 12. i Mijailović u 75. minutu.

Revanš susret igra se za sedam dana u Rejkjaviku.

Remi i porazi

Bosanskohercegovači predstavnici Zrinjski, Sarajevo i Široki Brijeg zabilježili su remi i dva poraza.

Nogometaši Zrinjskog na domaćem terenu su remizirali s bugarskom ekipom Botev 1:1 (1:0), dok su Široki Brijeg i Sarajevo izgubili identičnim rezultatima – 2:3 – na gostovanjima kod  kazahstanskog Irtiša i albanskog Kukesija.

Mostarci su poveli golom Simeunovića u 21. minuti, a izjednačio je Kortzorg u 47. minuti.

Obje ekipe susret su  završile sa po 10 igrača, nakon što su Stojkić i Domovčiski dobili po drugi žuti karton.

Ekipa Širokog Brijega je u Pavlodaru poražena od domaćeg Irtiša sa 2:3 (0:2). Strijelci za Širokobriježane bili su Kordić u 56. i Šilić u 56, a za domaću ekipu Šomko u 14. Jurin u 40. i Sujumbajev u 86. minuti.

Gostovanje u Tirani

Istim rezultatom poražen je i treći bh. predstavnik, Sarajevo, na gostovanju u Tirani protiv albanskog Kukesija.

Dva gola Albanci su postigli nakon grešaka Radulovića i golmana Bandovića. Domaća ekipa povela je poklonjenim golom odbrane Sarajeva, a strijelac je bio Hoxha u 24. minuti.

Osam minuta kasnije Albanci  su se revanširali autogolom Popovića za 1:1, a već u sljedećem napadu Todorović je doveo bh. viceprvka u vodstvo 2:1. U finišu prvog poluvremena Popović je ponovo bio strijelac, ovog u mrežu Sarajeva za izjednačenje – 2:2.

Pobjedu albanskonm timu u 56. minuti donio je Almuca, nakon greške golmana Bandovića, koji je na vrhu šesnaesterca praktično dodao loptu protivničkom igraču, a ovaj je proslijedio u nebranjenu mrežu.

Revanš susreti igrat će se 25. jula u Širokom Brijegu, Plovdivu i Sarajevu.

Mladost iz Podgorice igrala je na domaćem terenu sa Senicom iz Slovačke 2:2.

Rudar iz Pljevalja je u goszima izgubio od Slaska iz Vroclava sa 0:4.

Izvor: Agencije