Forlan u stilu upisao 100. nastup za Urugvaj

Navijači na Maracani davali su podršku Tahićanima protiv Španije, a najglasniji su bili nakon odbrana golmana Mikaela Rochea (Getty Images)

Diego Forlan u stilu je proslavio svoj 100. nastup za nogometnu reprezentaciju Urugvaja, asistiravši za prvi i upisavši pobjednički gol u duelu njegove selekcije sa Nigerijom (2:1) u četvrtak čime je južnoamerički tim stigao na domak polufinala Kupa konfederacija u Brazilu.

Gol odluke postigao je u 51. minuti, krunisavši odličan kontranapad lijepim šutem lijevom nogom. U ovoj akciji učestvovali su sva tri napadača prvaka Južne Amerike – Forlan, Luis Suarez i Ednison Cavani.

Ovo je 34. gol iskusnog napadača u dresu Urugvaja.

Urugvajci su u brazilskom gradu Salvador poveli u 19. minuti pogotkom odbrambenog igrača španske Malage Diega Lugana, nakon centaršuta Forlana, da bi Nigerija izjednačila preko igrača sredine terena engleskog Chelseaja Johna Obija Mikela 18 minuta kasnije.

I Urugvaj i Nigerija imaju po tri boda u grupi B, no očekuje se da sinoćnji pobjednik bez problema savlada Tahiti, dok će afrički prvak igrati protiv svjetskog i evropskog – Španije.

„Furija“, koja je u četvrtak deklasirala Tahiti sa 10:0 ima šest osvojenih bodova, dok su prvaci Okeanije posljednji bez bodova.

Atmosfera na Maracani

Četverostruki strijelac za Španiju protiv Tahićana bio je Fernando Torres, koji je također promašio jedanaesterac, tri gola djelo su Davida Ville, dva Davida Silve, dok je jedan pogodak zabilježio Juan Mata, ali sve to nije srozalo ponos poražene ekipe.

Ishod meča, za koji bi se malo ko usudio prognozirati da će se desiti na većem takmičenju Svjetske nogometne federacije (FIFA), nikada nije bio upitan. Čak je i selektor Tahitija Eddy Etaeta ranije kazao kako je „prosto nemoguće“ da njegov tim pobijedi.

No, njegovi izabranici su ipak pokazali lijep, napadački nogomet protiv drugog tima Španije.

„Često slabiji timovi žele prekidati igru, biti agresivni, igrati bez duha ili nade. Tahiti je, sa druge strane, odlično pokazao kakav je pravi nogometni duh“, kazao je Torres.

Navijači na obnovljenoj Maracani su napravili odličnu atmosferu, klicali nakon svakog dobrog dodavanja Tahićana, dok su zviždali na akcije Španije. Najglasniji su bili nakon dvije odlične odbrane 20-godišnjeg čuvara mreže Tahitija Mikaela Rochea sredinom drugog poluvremena, premda je njegov tim već gubio 0:7.