Polovična noć za Engleze u Ligi Evrope

Torres postiže prvi gol za Chelsea u duelu protiv Rubina na Stamford Bridgeu (Reuters)

Engleski nogometni klubovi zabilježili su polovičnu noć u četvrtfinalnim utakmicama Lige Evrope, zabilježivši po pobjedu, remi i poraz. Chelsea je na svom terenu savladao ruski Rubin 3:1, Tottenham je remizirao sa švicarskim Baselom 2:2, dok je portugalska Benfica 3:1 savladala Newcastle. U jedinom duelu bez engleskih klubova, turski Fenerbahce je 2:0 savladao italijanski Lazio u Istanbulu.

Gosti iz Švicarske na White Hart Laneu u Londonu u četiri minute postigli su dva gola. U 30. minuti je Mohamed Salah dobro centrirao u šesnaesterac domaćih, Marco Streller fino primio loptu koji je potom asistirao Valentinu Stockeru za pogodak i vodstvo od 1:0.

Strijelac vodećeg gola četiri minute kasnije je izveo korner, lopta se odbila od Tottenhamovog Jana Vertonghena i stigla do nečuvanog Fabiana Freija koji ju je pospremio u mrežu.

Ipak, Tottenham je smanjio na 1:2 u 40. minuti. Scott Parker je šutirao, ali se lopta odbila do Emmanuela Adebayora koji je zatim šutirao i savladao Yanna Sommera.

Engleski tim je poravnao na 2:2 nakon skoro sat vremena igre. Gylfi Sigurdsson se probio po desnoj strani u 58. minuti, žestoko šutirao, lopta se odbila od Fabiana Schaera i prevarila Sommera.

Dva gola Torresa

„Plavci“ su poveli u 16. minutu kada je David Luiz centrirao u šesnaesterac Rubina sa velike daljine, pronašao Fernanda Torresa koji je potom postigao gol iako ga je čuvao kapiten gostiju Roman Šaronov.

Isti period (16 minuta) proteklo je do drugog gola Chelseaja. Golman Rubina Sergej Rižkov je odbranio pokušaj Victora Mosesa, ali njegovi saigrači nisu uspjeli doći u posjed lopte. Ona je ponovo došla do nigerijskog internacionalca koji je potom bio dosta precizniji.

Ipak, gosti iz Rusije do kraja poluvremena su smanjili prednost Engleza. John Terry je u svom šesnaestercu igrao rukom, sudija pokazao na bijelu tačku, a siguran realizator najstrožije kazne bio je Bebras Natcho.

U drugom poluvremenu, Chelsea je ponovo došao do dva gola prednosti, a strijelac je opet bio Španac Torres u 70. minuti na dobru asistenciju sunarodnjaka Juana Mate.

Trijumf Fenerbahcea

Noć je bila dobro krenula za Newcastle koji je poveo nakon 12 minuta igre u Lisabonu. Danny Simpson je asistirao Moussi Sissoku koji je loptu spustio za Papissa Cissea, a ovaj savladao čuvara mreže domaćina Artura.

Domaća Benfica je poravnala 13 minuta kasnije kada je Oscar Cardozo žestoko šutirao, golman gostiju Tim Krul odbranio, ali ne i šut Rodriga za 1:1.

U drugom poluvremenu, domaći su realizirali još neke svoje prilike. Newcastleov Davide Santon je u 65. minuti vratio loptu Krulu, ali im se „prikrao“ Lima, uzeo loptu i doveo Benficu u vodstvo od 2:1.

Na 3:1 je povisio Cardozo iz penala koji je dosuđen nakon što je Steven Taylor igrao rukom.

Na gol u Istanbulu se dugo čekalo, a do njega je došao domaćin. Kapiten Lazija Stefan Radu igrao je rukom u šesnaestercu Rimljana, sudija pokazao na bijelu tačku, a iskusni Pierre Webo poslao je loptu u jednu, a golmana Federica Marchettija u drugu stranu gola.

Konačnih 2:0 za domaći tim postavio je Holanđanin Dirk Kuyt u prvoj minuti sudijske nadoknade.

Revanš susreti na programu su 11. aprila.