Liga Evrope: Steaua savladala Chelsea

Iako praksa često pokazuje kako igrač na kojem je skrivljena najstrožija kazna ne treba biti njen realizator, Rusescu je bio siguran (AFP)

Nogometaši rumunske Steaue iz Bukurešta napravili su iznenađenje u četvrtak navečer, savladavši engleskog premierligaša Chelseaja, još uvijek aktuelnog prvaka Evrope, sa 1:0 u prvom sudaru ovih klubova u osmini finala Lige Evrope.

Minuta odluke bila je 34. kada je igrač „Plavaca“ Ryan Bertrand skrivio jedanaesterac kada je, na bukureštanskom Nacionalnom stadionu, oborio domaćeg Raula Rusescua i za to dobio žuti karton.

Iako praksa često pokazuje kako igrač na kojem je skrivljena najstrožija kazna ne treba biti njen realizator, Rusescu je bio siguran sa bijele tačke i savladao Petra Čecha, poslavši loptu u desni ugao.

Derbi susret igrao se na VfB Areni, gdje je domaći Stuttgart ugostio italijanski Lazio. Rimljanima je izgleda godio zrak u Njemačkoj, pa su slavili sa 2:0.

Brazilac Ederson doveo je goste u vodstvo u 21. minuti. Stuttgartovi igrači William Kvist i Arthur Boka nisu uspjeli izbiti loptu, a njihovu grešku iskoristio je Ederson i savladao Svena Ulreicha.

Konačnih 2:0 postavio je Nigerijac Ogenyi Onazi u 56. minuti i doveo rimski tim na korak od četvrtfinala. Ovaj 20-godišnjak je došao do lopte na svojoj polovini terena, probio se u šesnaesterac „Švaba“ i postigao pogodak.

Munjevito vodstvo

Pored Lazija, gostujuću pobjedu upisao je i turski Fenerbahce, koji je sa 1:0 savladao češku Viktoriju u Plzenu. Pobjedonosi pogodak djelo je Kamerunca Weboa. Gokhan Gonul je ubacio loptu u kazneni prostor domaćeg tima i tamo pronašao Moussu Sowa, a on uposlio kamerunskog internacionalca, koji je potom savladao golmana Viktorije Matuša Kozačika.

Meč bez golova i pobjednika odigran je na stadionu Lužnjiki u Moskvi, gdje je ruski Anži dočekao engleski Newcastle.

Nešto kasnije, u drugom derbiju, engleski Tottenham je uvjerljivo, sa 3:0, savladao gostujući Inter iz Milana.

Domaćin je na White Hart Laneu nakon 18. minuta vodio sa 2:0. Islanđanin Gylfi Sigurdsson je odlično centrirao sa lijev strane, a Gareth Bale je bio viši u skoku od Interovog Estebana Cambiassa i glavom savladao Samira Handanoviča.

Na 2:0 u 18. minuti povisio je Sigurdsson koji je natrčao na odbijenu loptu, nakon što je Handanovič odbranio šut Jermainea Defoea, te tako matirao reprezentativca Slovenije.

U 53. minuti, rezultat je glasio 3:0. Bale je izveo korner, a Jan Vertonghen je odlično skočio i glavom matirao golmana Intera.

Portugalska Benfica je kao domaćin nadigrala francuski Bordeaux sa 1:0, a gol odluke „pao“ je u 21. minuti. Nogometaš portugalskog predstavnika Rodrigo je žestoko šutirao sa ivice kaznenog prostora, pogodio prečku, ali se lopta odbila od leđa Bordeauxovog Cedrica Carrassa i završila u golu gostiju.

Mečevi bez golova

Švicarski Basel je sa 2:0 sa svog St Jakob Parka ispratio ruski Zenit.

Sedam minuta prije kraja meča, predstavnik Švicarske u Ligi Evrope došao je u prednost preko Čileanca Marcela Diaza koji je iskoristio grešku golmana Rusa Vjačeslava Malafejeva, da bi konačnih 2:0 postavio Alexander Frei u drugoj minuti sudijske nadoknade iz penala. Najstrožijoj kazni prethodilo je isključenje gostujućeg nogometaša Luisa Neta.

Mečevi bez golova i pobjednika odigran je na stadionu Lužnjiki u Moskvi gdje je ruski Anži dočekao engleski Newcastle, kao i na Estadi Ciutat u Valenciji gdje su igrali domaći Levante (Španija) i ruski Rubin.

Rezultati prvih mečeva osmine finala Lige Evrope: Anži – Newcastle 0:0, Stuttgart – Lazio 0:2, Viktoria Plzen – Fenerbahce 0:1, Steaua – Chelsea 1:0, Tottenham – Inter 3:0, Benfica – Bordeaux 1:0, Basel – Zenit 2:0, Levante – Rubin 0:0.