NBA: Nastavak dominacije Heata nad Kingsima

Bosh (s loptom) bio je sa 25 poena najefikasniji u redovima Miamija protiv Sacramenta (Getty Images)

Dvostruki prvaci američke NBA lige, košarkaši Miami Heata, nastavili su dominaciju protiv Sacramento Kingsa, savladavši u petak navečer sastav iz Californije 10. put zaredom.

“Vrućina” je do novog uspjeha protiv “Kraljeva” stigla na svom parketu sa 122:103, postigavši tako najveći broj poena u jednoj utakmici ove sezone.

Chris Bosh (25) i Dwyane Wade (20) predvodili su Heat, dok su DeMarcus Cousins (27) i Ben McLemore (20) bili najefikasniji kod Kingsa.

Derbi večeri trebao se igrati u Indianapolisu, ali je vodeći tim Istočne konferencije Indiana Pacers apsolutno nadigrao Houston Rocketse (114:81).

Paul George (24 poena) predvodio je Pacerse, a Dwight Howard (19 poena, 12 skokova) Rocketse.

Na parket se vratio Dannyj Granger, koji je odigrao prvu utakmicu za Pacerse ove sezone.

Granger, koji je bio američki reprezentativac na Svjetskom prvenstvu 2010. godine u Turskoj, te u karijeri ima prosjek od 18,1 poena, zbog povrede koljena prošle sezone odigrao je samo pet utakmica, a i ove je sezone propustio prvih 25 mečeva.

U petak je na terenu proveo 22 minute i ubacio pet poena uz šut iz igre 1-7, ali zdravi Granger bit će dodatno osnaženje ionako jakih Pacersa.

Pobjeda Phoenixa

U sudaru dviju ekipa koje slove za najugodnija iznenađenja na Zapadu, Phoenix Sunsi su kao gosti savladali Denver Nuggetse sa 103:99.

Domaći su minutu i po prije kraja prvog poluvremena imali 21 poen prednosti (60:39), ali gosti su, prvenstveno zahvaljujući odličnoj igri u četvrtoj četvrtini, koju su dobili sa 31:17, uspjeli napraviti preokret.

Markieff Morris (25) bio je najbolji kod Sunsa, a Wilson Chandler (15) kod Nuggetsa.

Los Angeles Lakersi su bez gotovo svih svojih bekova – zbog povreda u timu nije bilo Kobea Bryanta, Stevea Nasha, Stevea Blakea i Jordana Farmara – uspjeli na svom terenu nadigrati Minnesota Timberwolvese sa 104:91.

Pau Gasol (21 poen, 13 skokova) i Xavier Henry (21 poen) bili su najbolji kod Lakersa, a Kevin Love (25 poena, 13 skokova) i Nikola Peković (22 poena, 13 skokova) kod Wolvesa.

Čak tri meča u NBA ligi igrana u petak odlučena su nakon produžetka.

Za iznenađenje večeri pobrinuli su se Toronto Raptorsi, koji su kao gosti sa 109:108 pobijedili Dallas Maverickse.

Domaći su dva puta imali priliku za pobjedu, ali prvo je Dirk Nowitzki promašio iz izgledne situacije na isteku četvrte četvrtine, a isto je napravio i Monta Ellis na kraju produžetka, pa je Dallas upisao prvi ovosezonski poraz protiv neke ekipe iz Istočne konferencije nakon pet pobjeda na startu.

Kyle Lowry (20 poena) i Jonas Valančiunas (18 poena, 13 skokova) bili su najbolji kod Raptorsa, dok je bivši Raptor Jose Calderon (23 poena) bio najefikasniji kod Mavsa, Nowitzki je dodao 22, a Ellis 21 poen.

Prekid serije poraza

Philadelphia 76-ersi prekinuli su niz od sedam poraza domaćom pobjedom od 121:120 protiv Brooklyn Netsa.

Pobjednički koš s istekom vremena u produžetku postigao je Evan Turner, a njegova je lopta čak tri puta udarila u obruč prije nego što je prošla kroz njega.

Turner (29 poena, 10 skokova) i Thaddeus Young (25 poena) bili su najbolji kod Sixersa, dok je najefikasniji u redovima Netsa bio bivši igrač Cibone Alan Anderson (26 poena), a dobar je bio i Paul Pierce (24 poena, 10 skokova).

Kapiten bh. reprezentacije Mirza Teletović je za Netse postigao 18 poena i izjednačio sopstveni rekord u NBA ligi.

On je za 33 minute (najviše do sada) sve poene postigao šutirajući iza linije 7,25 metara – pogodio je šest “trojki” iz 11 pokušaja.

Treći produžetak večeri igrao se u Clevelandu, gdje su domaći Cavaliersi, na krilima izvrsnog Kyriea Irvinga, savladali Milwaukee Buckse sa 114:111.

Irving je postigao 39 poena za Cavse, dok je O.J. Mayo sa 20 ubačaja bio prvo ime Bucksa, koji su s omjerom 5-21 posljednja ekipa lige.

Rezultati: Indiana Pacers – Houston Rockets 114:81, LA Lakers – Minnesota Timberwolves 104:91, Dallas Mavericks – Toronto Raptors 108:109 (produžetak), Atlanta Hawks – Utah Jazz 118:85, Cleveland Cavaliers – Milwaukee Bucks 114:111 (produžetak), Detroit Pistons – Charlotte Bobcats 106:116, Miami Heat – Sacramento Kings 122:103, Denver Nuggets – Phoenix Suns 99:103, Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets 121:120 (produžetak).

Poredak: Istok, ATLANTIK: Boston 12-15, Toronto 10-14, Brooklyn 9-17, New York 8-17, Philadelphia 8-19, CENTRAL: Indiana 21-5, Detroit 13-15, Cleveland 10-15, Chicago 9-16, Milwaukee 5-21, JUGOISTOK: Miami 20-6, Atlanta 15-12, Charlotte 13-14, Washington 11-13, Orlando 8-18,

Zapad, SJEVEROZAPAD: Oklahoma City 21-4, Portland 22-5, Denver 14-11, Minnesota 13-14, Utah 7-22, PACIFIK: LA Clippers 18-9, Phoenix 15-10, Golden State 14-13, LA Lakers 13-13, Sacramento 7-18, JUGOZAPAD: San Antonio 21-5, Houston 17-10, Dallas 15-11, New Orleans 11-13, Memphis 10-15.