SP 2014: Remi Hrvatske i Islanda u baražu

Odluka o putniku u Brazil bit će donijea 19. novembra, kada je na programu revanš u Zagrebu (EPA)

Nogometna reprezentacija Hrvatske propustila je priliku da u prvom meču doigravanja za plasman na Svjetsko prvenstvo naredne godine u Brazilu, protiv Islanda u Rejkjaviku u petak navečer, dođe blizu osvajanja jednog od mjesta na Mundijalu.

Izabranici Nike Kovača su veći dio drugog poluvremena igrali sa nogometašem više, ali je čuvar domaće mreže bio veoma raspoložen.

“Vatreni” su imali dobru priliku već u drugoj minuti, kada je Luka Modrić ubacio loptu u šesnaesterac domaćina, ali je odbrana Islanda dobro reagirala i uklonila opasnost.

Minutu kasnije zaprijetio je domaćin preko Birkira Bjarnasona, ali je Stipe Pletikosa dobro reagirao.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo većih prilika, da bi domaćin bolje krenuo u drugi dio meča u Rejkjaviku i u 49. minuti zaprijetio preko Alfreda Finnbogasona, koga je uposlio iskusni Eidur Gudjohnsen, ali je lopta otišla iznad gola.

Šok za domaće desio se u 51. minuti. kada je sudija isključio Olafura Skulasona zbog prekršaja kao zadnjeg igrača odbrane.

Raspoloženi Halldorsson

Hrvati su potom zaigrali agresivnije, ali je pokušaje Modrića i Ivice Olića odbranio čuvar domaće mreže Hannes Halldorsson.

I pored što su ostali sa igračem manje, Islanđani se nisu predavali, pa je u 81. minuti odbranu gostiju na iskušenje stavio Kari Arnason, ali je dobro reagirao Josip Šimunić.

U 82. godini, nakon dobrog centaršuta u šesnaesterac Islanda. Mario Mandžukić je glavom loptu spustio za Ivana Rakitića, ali ju je on poslao pored stative gola Halldorssona.

U preostala tri susreta evropskog doigravanja za plasman na SP 2014. godine domaćini su zabilježili trijumfe.

Cristiano Ronaldo je golom u 82. minuti donio pobjedu Portugalu nad Švedskom, dok je Grčka nadigrala Rumuniju sa 3:1.

Revanši 19. novembra

Dvostruki strijelac za Grke bio je Konstantinos Mitroglou (14, 66), jedan pogodak djelo je Dimitrosa Salpingidisa (20), dok je jedini gol za Rumune zabilježio Bogdan Stancu u 19. minuti.

Ukrajinci su u četvrtom duelu doigravanja savladali Francusku.

Mrežu “Trikolora” načeo je Roman Zuzulija u 61. minuti, a konačnih 2:0 postavio je Andrij Jarmolenko iz penala u 82. minuti.

U sudijskom vremenu isključena su dva igrača – prvo je crveni karton dobio Francuz Laurent Koscielny, a nešto kasnije i Ukrajinac Oleksandr Kučer.

Revanš susreti na programu su 19. novembra.