Pohod virtuoznih Bavaraca ka odbrani titule

Predsjednik minhenskog Bayerna Uli Hoeness nije štedio riječi hvale na račun svojih nogometaša nakon uvjerljive pobjede od 5:0 nad Viktorijom iz Plzena u Ligi evropskih prvaka, uporedivši Francka Riberyja s poznatim žonglerom.
Trijumf nad češkim timom bio je treći u tri utakmice elitnog takmičenja.
Čak ni mrzovoljno odbijanje Arjena Robbena da izvede jedanaesterac nije zasjenilo vrhunsku formu Nijemaca, koji su i dalje bez poraza u sva tri takmičenja u kojima nastupaju.
“Naš tim igra nevjerovatan nogomet u proteklih nekoliko sedmica. Ono što radi Franck s loptom izgleda kao ono što je svojevremeno radio Enrico Rastelli, prosto isijava nogometnom ljepotom”, kazao je Hoeness novinarima.
Francuski reprezentativac se dva puta upisao u listu strijelaca na Allianz Areni u srijedu navečer, a jedan od pogodaka postigao je u 25. minuti iz penala, koji je Holanđanin Robben odbio izvesti, iako je tako planirao trener Pep Guardiola.
Bizarni prizor
Ljutnja krilnog nogometaša potiče od Guardioline odluke da Thomasu Mulleru dozvoli izvođenje najstrožije kazne u subotu, kada je Bayern savladao Mainz, iako je Robben već ranije uzeo loptu i želio da on šutira sa bijele tačke.
Bizarni prizor Guardiole koji uzvikuje “Arjen, Arjen” sa ivice terena dok Ribery pokušava dati loptu neodlučnom Robbenu nagovještava da bi ovo kršenje discipline moglo izazvati ozbiljne posljedice za Holanđanina.
Međutim, kada se ima u vidu forma osvajača trostruke krune iz prošle sezone, incident u vezi s izvođenjem penala izgleda samo kao fusnota u inače vrhunskom nastupu.
“Sviđa mi se kada nogometaš ima karakter, kada sam uzme loptu i želi izvesti jedanaesterac. Ovaj sam želio da izvede Arjen”, kazao je španski stručnjak na klupi Bavaraca.
Robben je možda propustio šansu da postigne gol iz penala dosuđenog zbog prekršaja na njemu, ali to neće poremetiti ocjenu njegovog odličnog nastupa.
Bayern je vodeći u grupi D Lige prvaka, s maksimalnih devet bodova, i može osigurati mjesto u osmini finala pobjedom u Plzenu u narednom kolu.
“Možemo igrati i bolje, ali ono što je sada važno je da se popravimo u prvenstvu”, kaže Guardiola.
“Naše četiri utakmice u Evropi [uključujući pobjedu u Superkupu nad Chelseajem[ su bile veoma dobre, ali mi možemo još više.”
Rekordna zarada
Guardioline procjene sigurno zvuče kao muzika za ljude u Upravi, jer Bayern bilježi rekordne prihode, kako od prodaje karata, tako i od prodaje dresova, dok želi postati prvi tim koji je odbranio naslov najboljeg u LP-u od kako elitno evropsko takmičenje nosi ovo ime.
Forma Bavaraca je još više impresivna kada se zna da su imali mnogo problema s povredama, od kojih se polako u formu vraćaju Bastian Schweinsteiger i Mario Goetze.
Španski reprezentativac i igrač sredine terena Javi Martinez se još oporavlja od povrede prepone, kao i njegov sunarodnjak Thiago Alcantara, koji je pred početak sezone stigao iz Barcelone za 25 miliona eura.
Bayern je u srijedu bio i bez standardnog štoperskog dvojca, jer je Dante također povrijeđen, a Jerome Boateng suspendiran.
Međutim, kada se ima u vidu da su Česi samo jedanput šutirali prema golu domaćina, onda je njihovo odsustvo prošlo skoro pa neopaženo.
“Nije bitno ko igra, jer ovakvu kvalitetu igrača nema niko u Evropi”, smatra Hoeness.
Izvor: Agencije