Regija u finišu kvalifikacija za Brazil

Bosna i Hercegovina je na korak od plasmana na Svjetsko prvenstvo u Brazilu (Reuters)

Uoči završetka kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u nogometu u igri za plasman u Brazil su četiri reprezentacije iz regije.

Bosna i Hercegovina u petak će odmjeriti snage sa Lihtenštajnom, Hrvatska igra protiv Belgije, Crna Gora se sastaje sa Engleskom, dok Sloveniju očekuje duel sa Norveškom.

Makedonija protiv Velsa igra meč prestiža u Grupi A, jer je odranije poznato kako iz ove grupe dalje idu Hrvatska i Belgija.

“Moramo što prije dati gol u utakmici sa Lihtenštajnom, kako se ne bismo mučili i uvlačili u nervozu, što bi nam otežalo posao u jednoj od dvije odlučujuće utakmice na putu ka plasmanu za Svjetsko prvenstvo u Brazil“, kazao je u četvrtak na konferenciji za novinare u Sarajevu selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Safet Sušić.

Prema njemu, BiH utakmicu sa Lihtenštajnom ozbiljno shvata, a kiks se ne smije dogoditi, prenosi Anadolija.

”Igrat ćemo u najjačem sastavu, što znači da respektujemo protivnika. Odavno smo zaboravili prvu utakmicu na njihovom terenu, gdje smo im dali osam golova i veoma ozbiljno ćemo pristupiti meču, jer je naš sutrašnji protivnik u sedam mečeva nakon našeg međusobnog duela primio samo 11 golova. U svakom slučaju nadamo se pobjedi i vjerujemo da nećemo imati većih problema sa Lihtenštajnom”, rekao je Sušić.

Povreda Zukanovića

On je naglasio da će na raspolaganju imati sve igrače, izuzev Ervina Zukanovića, koji još vuče povredu.

“Svi ostali igrači su spremni, raspoloženi i nestrpljivi. Imamo kvalitetan tim i odličnu atmosferu u ekipi, pa se stvarno možemo nadati uspjehu i plasmanu na Svjetsko prvenstvo u Brazil. Što se tiče sastava bit će ofanzivan, kao i susretima sa Slovačkom, jer, kako sam rekao, što prije želimo dati gol. Nisam još 100 posto siguran ko će sve igrati, ali na desnom boku najbliži da počne utakmicu je Avdija Vršajević”, rekao je Sušić.

Sušić je još jednom ponovio da će posebnu pažnju skrenuti svim igračima da ne komentiraju sudijske odluke na terenu, kako se pojedinima ne bi desilo da dobiju žuti karton, zbog čega bi mogli biti suspendirani u odlučujućem meču u utorak protiv Litvanije.

BiH će u petak u Zenici ugostiti Lihtenštajn, a zatim će 15. oktobra odmjeriti snage s Litvanijom u Kaunasu. U slučaju dvije pobjede, bez obzira na rezultate drugoplasirane Grčke, Bosna i Hercegovina će ostvariti historijski uspjeh i plasman na SP naredne godine u Brazilu.

“Bilo bi dobro kada bi Slovaci sutra iznenadili Grke na njihovom terenu, ali nećemo se osvrtati na rezultat te utakmice. Imamo sudbinu u svojim rukama, svoj cilj, a to su dvije pobjede u dva naredna meča”, poručio je Sušić.

Tajnoviti Štimac

Na posljednjoj novinarskoj konferenciji uoči utakmice Hrvatska – Belgija u petak, selektor hrvatske reprezentacije Igor Štimac nije želio otkriti sastav igre niti ekipu koju će se suprotstaviti vodećoj ekipi grupe, naglasivši kako se ne uzbuđuje previše zbog euforije koja je zahvatila belgijske redove.

“Ne mogu pričati o koncepciji, niti o igračima”, kazao je Štimac, te dodao: “Moramo pružiti kvalitetnu igru, jer se jedino tako može dobiti Belgija. Dugo ih nije bilo, a mi moramo pokazati da smo Hrvatska i da im pariramo tehničkom kvalitetom. Igrat ćemo protiv momčadi koja raste i oko koje je euforija zbog mogućeg plasmana na SP. Međutim, ne uzbuđujem se previše oko belgijske euforije.”

Štimac se osvrnuo na prvu utakmicu igranu u Briselu, koja je završila bez pobjednika 1:1, javila je Hina.

“Iste su momčadi, slični igrači, no mi smo u boljoj poziciji nego tada zbog bolje forme igrača i šireg kadra.”

Štimac se nije previše iznenadio na podatak kako je dan uoči utakmice prodano svega 8.000 ulaznica i teško je očekivati kako će maksimirski stadion biti pun.

‘Podrška s tribina’

“U nogometnom svijetu tribine uvijek stoje iza svoje ekipe, one su pravi 12. igrač, one vuku igrače da igraju bolje. Kod nas se kunemo u reprezentaciju da je svetinja, a igrači se moraju boriti da bi imali podršku s tribina”, kazao je on.

Belgijske novinare je zanimalo ‘kako se nosi s time što su u Hrvatskoj svi protiv njega’.

“Jeste li razgovarali s četiri ili pet milijuna ljudi? Ili samo pratite ono što neki pišu”, uzvratio je hrvatski strateg.

Štimac je na koncu naglasio kako se u vezi sa reprezentacijom stvara nepotreban pritisak, kao da drugo mjesto u grupii, također, ne vodi prema Svjetskom prvenstvu.

Utakmica između Hrvatske i Belgije na rasporedu je u petak u 18 sati na stadionu Maksimir. Dva kola prije kraja kvalifikacija Belgija ima pet bodova više od Hrvatske.

Povratak Slovenije

Prije samo pola godine Slovenija je bila pri dnu svoje kvalifikacijske grupe i sa teoretskim šansama za plasman u Brazil.

Tri utakmice kasnije i nakon tri vezane pobjede ekipa Srećka Kataneca u završnicu kvalifikacija ulazi sa realnim šansama da izbori baraž.

Protivnik Slovenije u pretposljednjem kolu je Norveška. Obje reprezentacije u petak u Mariboru najavljuju ofanzivnu igru, jer samo sa osvajanjem tri boda zadržavaju šanse da u posljednjem kolu izbore baraž.

Na treningu slovenske reprezentacije posebna pažnja posvećena je kontakt-igri, koju preferiraju sve skandidanvske reprezentacije.

Nakon današnjeg jutarnjeg treninga selektor Srećko Katanec donijet će konačnu odluku o timu koji će suprotstaviti Norvežanima.

Slovenija protiv Norveške u šest međusobnih ogleda nije zabilježila nijednu pobjedu, pa slovenski selektor želi prekinuti neugodnu tradiciju i istovremeno nastaviti svoj pobjedonosni niz. 

Savić: Najvažnija utakmica za Crnu Goru

Uoči duela Crne Gore i Engleske na londonskom Wembleyju, koji počinje u 21 sat, defanzivac Stefan Savić ocijenio je da je ta utakmica najvažnija u karijerama reprezentativaca.

Savić je rekao da će on i saigrači, uprkos svim problemima sa povredama, pokušati da izbore povoljan rezultat na utakmici koja će biti odigrana u petak u Londonu, javljaju crnogorski mediji.

“Biće teško, ali pokušaćemo da izborimo povoljan rezultat. Da ne vjerujemo u uspjeh, ne bismo se bavili ovim sportom, tako da na Wembley idemo rasterećeni jer smo do sada napravili dosta i pred nama je još jedna velika šansa koju bi mogli da iskoristimo”, kazao je Savić.

Selektor Branko Brnović zbog povreda neće moći računati  na Mirka Vučinića, Marka Bašu, Mladena Božovića i Milorada Pekovića, dok Vladimir Božović nema pravo nastupa zbog parnih žutih kartona. Brnović je, zbog problema sa povredama, u nacionalni tim naknadno pozvao Srđana Blažića, Marka Vešovića i Blaža Igumanovića.

Reprezentacija Makedonije u petak na gostujućem terenu u 20:45 igra protiv Velsa.

Izabranici selektora Zorana Strateva sinoć su trenirali na Gradskom stadionu.

Izvor: Agencije


Reklama