NBA: Još jedan poraz Miamija

Wesley Matthews je postigao koš za preokret (NBA)

Wesley Matthews postigao je “tricu” za pobjedu Portland Trail Blazersa nad aktualnim prvakom NBA Miami Heatom 92:90.

Gubeći 68:80 samo nešto više od osam minuta prije kraja, Portland je napravio seriju od 24:10 za četvrtu uzastopnu pobjedu i devetu u nizu na domaćem terenu, što mu je donijelo poboljšanje omjera pobjeda i poraza na 20-15 ove sezone.

Matthewsov čin doveo je Portland u vodstvo 91:90, a LaMarcus Aldridge je dodao jedno slobodno bacanje za konačan rezultat 92:90 10.4 sekundi prije kraja.

Nakon toga je Mario Chalmers promašio “tricu” za Heat (23-11), kojem je ovo peti poraz u zadnjih osam utakmica.

Nicolas Batum je predvodio Trail Blazerse sa 28 poena, LaMarcus Aldridge je pobjedi pridonio sa 20 koševa i 15 skokova, dok je Matthews “ubacio” 18 koševa.

Odbrana Pacersa

Iako je Chris Bosh postigao 29 koševa za Miami, a Dwyane Wade 18 poena, gosti su platili cijenu nakon što su u zadnjoj četvrtini bili nadigrani 29:22.

Portland je počeo dobro, ali je LeBron James postigao “tricu” i doveo Miami u vodstvo 21:18 nakon prve četvrtine.

Velika Miamijeva trojka – James, Bosh i Wade – koja je upisala dvocifreni učinak, odvela je Heat do prednosti 52:39 na poluvremenu.

Portland je završio treću četvrtinu sa serijom 14:7, zahvaljujući kojoj je smanjio vodstvo Miamija na 68:63, no činilo se da Heat ima kontrolu nad utakmicom do sredine zadnje četvrtine, kada je Portland proigrao.

Indiana Pacers čini sve da postane najbolja NBA ekipa u odbrani.

Dva dana nakon što je svela aktualne prvake Miami Heat na samo 77 koševa, Pacersi su vodeću ekipu u Istočnoj konferenciji New York “zadržali” na samo 76 koševa, što je za Knickse najmanji učinak ove sezone. Pacersi su svladali Knickse 81:76.

Pobjednički niz

Paul George je predvodio Pacerse sa 24 poena, uz 11 skokova, šest ukradenih lopti i pet asistencija.

Ian Mahinmi, koji je u igru ušao sa klupe, postigao je 11 od svojih ukupno 13 koševa u zadnjoj četvrtini.

Indiani (22-14) je ovo deveta uzastopna pobjeda na domaćem terenu, što joj je najduži pobjednički niz od sezone 2002/03.

Knicksi su igrali bez kažnjenog Carmelo Anthonyja i njegovo neigranje se značajno osjetilo.

J.R. Smith je ubacio 25 koševa, ali je iz igre imao samo deset pogodaka od 29 pokušaja.

Tyson Chandler je dodao 12 koševa uz 15 skokova za Knickse (23-12), koji su izgubili sedam utakmica od 12.

Knicks su nadoknadili razliku od 11 koševa za vodstvo 62:58 na početku zadnje četvrtine, zahvaljujući seriji od 24:9 i Smithu, koji je postigao 12 koševa.

Međutim, nakon toga su George i Mahinmi preuzeli stvar u svoje ruke. George je ubacio šest koševa – dva puta je ukradene lopte pretvorio u realizirano polaganje – a Indiana je postigla 13 koševa bez odgovora s druge strane za vodstvo do kraja utakmice.

Mahinmi je ubacio devet od ukupno 10 koševa svoje ekipe u seriji 21:4 za vodstvo 79:66 nešto više od dvije minute do kraja.

Rezultati utakmica odigranih u četvrtak: Portland Trail Blazers – Miami Heat 83:85, Indiana Pacers – New York Knicks 81:76, Sacramento Kings – Dallas Mavericks 112:117 (produžetak).

Poredak: Istočna konferencija – Atlantic: NY Knicks 23-12, Brooklyn 20-15, Boston 18-17, Philadelphia 15-22, Toronto 13-22. Central: Indiana 22-14, Chicago 19-14, Milwaukee 18-16, Detroit 13-23, Cleveland 9-28. Jugoistok: Miami 23-11, Atlanta 20-14, Orlando 12-23, Charlotte 9-25, Washington 5-28.

Zapadna konferencija – Sjeverozapad: Oklahoma City 27-8, Portland 20-15, Denver 21-16, Utah 19-18, Minnesota 16-16. Pacific: LA Clippers 28-8, Golden State 22-12, LA Lakers 15-20, Sacramento 13-23, Phoenix 12-25. Jugozapad: San Antonio 28-10, Memphis 23-10, Houston 21-15, Dallas 14-23, New Orleans 10-25.