Liga prvaka: Pobjeda Dinama nad Mariborom

Slavlje Dušana Baste: Srbijanac pogodio za vodstvo Udinesea protiv Brage (AP)

Nogometaši Dinama iz Zagreba na svom terenu savladali su u srijedu navečer Maribor iz Slovenije sa 2:1 u prvom meču doigravanja za plasman u Ligu evropskih prvaka.

„Modri“ su poveli u 10. minuti kada se lopta, nakon šuta Sammira iz daljine, odbila na desnu stranu, gdje je utrčao Domagoj Vida i ubacio je u centar šesnaesterca, gdje se najbolje snašao Duje Čop i savladao Jasmina Handanovića.

Tim iz Slovenije poravnao je na 1:1 u 39. minuti. Goran Cvijanović je izveo slobodan udarac sa lijeve strane po zemlji, loptu je skrenuo kapiten Dinama Milan Badelj i tako „prevario“ golmana domaćih Ivana Kelavu.

Badelj se iskupio za autogol u 74. minuti. Čop je prošao po strani, ubacio kroz sredinu gdje je bio nabrži i najprisebniji kapiten domaćin koji je uspješno savladao Handanovića.

Dobar posao u prvom duelu odradila je španska Malaga koja je kao domaćin nadigrala grčki Panathinaikos (2:0).

Domaćin je na La Rosaledi poveo u 17. minuti preko argentinskog internacionalca Martina Demichelisa. Joaquin je odlično izveo korner i pronašao Brazilca Weligtona, a on uposlio Argentinca, kojem iz blizine nije bilo teško savladati golmana Grka Orestisa Karnezisa.

Sedamnaest minuta kasnije, italijanski veteran Enzo Maresca uposlio je Isca, koji je proslijedio loptu do Portugalca Eliseua, koji je udarcem iz volea povisio rezultat na 2:0 za Malagu.

AEL iznenadio

Iznenađenje večeri priredio je kiparski AEL koji je u Nikoziji sa 2:1 pobijedio Anderlecht.

Kiprani su u 34. minuti došli u prednost preko Portugalca sa pasošem Kipra Dosa Juniorom. Luciano Bebe je veoma dobro izveo korner, a odbrambeni igrač AEL-a nije pogriješio iz velike blizine i glavom poslao loptu u mrežu Anderlechtovog golmana Silvija Prota.

Gosti iz Belgije su žestoko započeli drugo poluvrijeme, što im se isplatilo u 62. minuti. Dieudonne Mbokani, internacionalac iz Konga, odlično je kombinirao sa Brazilcem Kanuom, oslobodio se čuvara i žestoko šutirao po zemlji za poravnanje rezultata.

Deset minuta kasnije, domaćin je ponovo bio u prednosti. Edmar je uposlio „desetku“ AEL-a Ruija Miguela, čiji šut Proto nije mogao ukrotiti.

Dodatne probleme za Anderlecht izazvao je drugi žuti, odnosno crveni karton Srbijanca Milana Jovanovića.

Vitalij Rodionov bio je dvostruki strijelac u trijumfu bjeloruskog BATE Borisova nad gostujućim timom Hapoel Ironi Kiryat Shmona od 2:0.

Ofanziva Bjelorusa na stadionu Dinama u Minsku urodila je plodom u 29. minuti. Rodionov je primio loptu na lijevoj strani, okrenuo se u šesnaetercu i poslao loptu ispod golmana Hapoela Daniela Amosa.

Rodionov se drugi put upisao u listu strijelaca u 78. minuti, a u ulozi asistenta bio je Aleksandr Volodko.

Remi u Portugalu

Jedini meč bez pobjednika u srijedu navečer odigrali su domaća Braga (Portugal) i italijanski Udinese.

Gosti iz Udina došli su u prednost na Estadio Municipalu u 23. minuti. Slobodan udarac sa desne strane izveo je Srbijanac Dušan Basta, koji je snažnim šutem glavom poslao loptu iza golmana Brage Betoa.

U istoj dionici drugog poluvremena, tačnije u 68. minuti, Braga je došla do poravnanja, a strijelac je bio Brazilac Ismaily. Ovaj odbrambeni igrač odlično je utrčao na centaršut Huga Viane i silovito šutirao, sa 25 metara, a Željko Brkić, srbijanski čuvar mreže Udinesea, bio je nemoćan.

Revanš susreti na programu su naredne sedmice.