Spartans – američki nogomet sa bh. šmekom

Piše: Ibrahim Sofić
Touchdown…
Interseption…
Fumble…
Rijetko su se ovi termini, do prije nekoliko godina, mogli čuti u Bosni i Hercegovini. Dolaskom brojnih kablovskih operatera u čijoj ponudi se nalaze sportski kanali, ta se situacija dobrano promijenila.
Ove riječi pripadaju svijetu američkog nogometa, sporta koji je pomalo egzotika na Balkanu. Korpulentni sportaši dva tima se bore da što bolji rezultat sa jajolikom, kožnom loptom na terenu približne veličine onom nogometnom.
U Srbiji je 2004. godine došlo do formiranja saveza ovog sporta, te ligaških i kup takmičenja. Nekoliko godina kasnije ovaj primjer je slijedila Hrvatska.
Prije skoro godinu dana, grupa mladića iz Sarajeva se odlučila okušati u američkom nogometu, da bi potom napravili prvi bh. klub – Sarajevo Spartans. Sa igračima rade dva strana trenera, jedan Amerikanac i jedan Francuz, na volonterskoj bazi, te nekoliko domaćih igrača-trenera.
Embrion sporta
„Može se reći da je ovo embrion ovog sporta u BiH, dakle on je na samom svom početku. Trenutno smo jedini u državi, što nam nikako ne odgovara. Nešto se dešava u Brčkom i nadam se da će BiH dobiti barem još jednu ekipu u skorijoj budućnosti“, kazao je za Al Jazeeru predsjednik kluba Midhat Slatina.
„Želim da se počne bolje raditi na ovom sportu u BiH, da se oforme klubovi u cijeloj državi, da se napravi liga, državna asocijacija i da budemo primljeni u evropske asocijacije. Ovaj će sport napredovati onako kako prirodni zakoni budu nalagali. Bojim se da ova ideja ne zamre u svom začetku, bez interesa nadležnih institucija.“
Ne krije kako ga čudi da „Banja Luka spava“ kada je riječ o formiranju kluba američkog nogometa, kao i ignorantski odnos vlasti prema Spartansima.
Tri vrste ljudiMidhat Slatina kaže kako postoje tri vrste ljudi: pokretači, sljedbenici i oni koji se svemu tome čude.
„Spartansi su pokretači ovog sporta. Oni ljudi koji su gledali utakmicu na stadionu Otoka su sljedbenici, ali, nažalost, najviše je onih koji se čude i koji govore: ‘Šta će nam ova američka novotarija’. Problem nam predstavlja nepoznavanje prilika. Nekim igračima roditelji ne daju da treniraju, jer smatraju da je pregrub sport, ali treba pogledati koliko su ovdje igrači zaštićeni opremom, a koliko u drugim sportovima. Naravno da postoji rizik od povrede, ali uz pravilne pripreme i pravilan rad on se smanjuje.“
Prva utakmica ovog sporta u BiH odigrana je 23. juna ove godine kada je sarajevski klub ugostio bugarski tim Sofia Bears. Rezultat je glasio 41:0 u korist gostiju, a na stadionu Otoka, gdje je odigrana utakmica, prisustvovali su ambasadori SAD-a i Bugarske, Patrick Moon i Angel Angelov.
„Utakmicom na Otoci smo pokazali kako se s malo para, a puno volje može dosta napraviti. Želim zahvaliti općini Novi Grad na svesrdnoj pomoći, no razočarani smo odnosom kantonalnih vlasti prema nama. Iako su na utakmici bili ambasadori SAD-a i Bugarske, iz Kantona niko nije našao za shodno da se pojavi, a ministar Kaplan nije ni odgovorio na naš poziv. Jednostavno „Hvala, ali nemamo vremena“ putem maila bi bilo sasvim dovoljno“, govori Slatina.
Aktivnosti u školama
Mnoge bi obeshrabrio visoki poraz, ali treba imati u vidu ovo nije rijetkost. U polufinalu Kupa Srbije, Wild Boars iz Kragujevca sa 56:0 nadigrali su Kraljevo Royal Crowns.
„Prošlo je neko vrijeme od utakmice i splasnulo je razočaranje. Okrenuli smo se oktobru i novoj utakmici u Sofiji. Bilo je teško na Otoci tokom i nakon utakmice. Imali smo velika očekivanja, ali smo poraženi. Bearsi su igrali u Drugoj srbijanskoj ligi, odigrali 16 utakmica, dok je ovo nama tek druga“, kaže kapiten napada bh. tima Mirza Slatina.
Sarajlije planiraju dosta aktivnosti, kako za bližu tako i dalju budućnost.
„Planiramo nastaviti sa aktivnostima u školama gdje ćemo predstaviti pravila ovog sporta, a samim tim ćemo raditi i na podizanju svijesti o fizičkoj kulturi“, kaže predsjednik kluba Slatina.
Jedan od onih koji je u školi čuo za klub je i Tony Gotovac.
„Ovaj sport sam pratio na TV-u, a čim sam saznao za klub Sarajevo Spartans, što je bilo prije osam mjeseci u školi, počeo sam trenirati. Američki fudbal u BiH će napredovati nastankom novih klubova, dolaskom novih izazova poput ove utakmice koja je bila, kao i ove u Sofiji u oktobru“, smatra on.
Vlastita sredstva
Najveći problem, ističu iz redova „Spartanaca“, predstavljaju uslovi za trening. Tokom reportaže, igrači su vježbali pored džamije u sarajevskom naselju Otoka gdje su se i presvukli, dok je živa na termometru pokazivala da je temperatura podosta iznad 30 stepeni. Osvježenje su im bile brojne flaše vode.
Trening bez obzira na vremenske uslove
„Sve što imamo smo kupili vlastitim sredstvima, a za opremu i za dvoranu treba dosta novca kojeg nemamo. Ne mogu od momaka tražiti toliko. I sam sam roditelj čiji se sin bavi ovim sportom, znam koliko treba izdvajati. Prihvatili smo poziv Bearsa da gostujemo u Sofiji 14. oktobra, ali ne znamo kako ćemo skupiti novac za to“, navodi predsjednik kluba, a s njim se slaže i jedan od igrača-trenera Eldar Hamzagić.
„Ja sam realista i trenutno sam nezadovoljan stanjem u klubu. Nedostaje nam igrača da bismo mogli biti pravi tim, a i još utakmica. Mi treniramo bez obzira na vremenske uslove. Kada je snijeg pao, mi smo poravnali dio gdje treniramo i tu radili. Ličilo je više na hokej, a ne na američki fudbal. Posebno je teško biti novi u glavnom gradu, jer ima veliki broj klubova. Svi sportovi su zastupljeni i teško je doći do sredstava“, smatra Hamzagić.
Kaže kako mnogi „prate NFL i misle da je i kod nas tako“.
„Ta liga je Hollywood, gdje su igrači zvijezde koje poziraju, glume u reklamama i slično. Ovdje to nije tako, ovdje se mora žestoko raditi da bi se došlo do nekih rezultata“, ističe on.
Poput predsjednika kluba, Hamzagić je otkrio neke planove Spartansa za naredni period.
„Planiramo oformiti juniorsku školu što bi nam bio odličan izvor novih igrača koje u startu naučimo pravilima i onda se oni razvijaju. Mi sada imamo igrače koji su se bavili drugim sportovima i teško je takve naučiti promjenama.“
Poput legendarnih boraca iz antičkog vremena, sarajevski Spartanci imaju težak period pred sobom. Da li će im vrijeme donijeti bitku kao onu pred Termopilima kada su poraženi ili neku drugu kada su se pokazali i dokazali kao veliki pobjednici, ostaje da se vidi.
Izvor: Al Jazeera