NBA: Miami slobodnim bacanjima do pobjede

Wadeovo zakucavanje: Jedan od najzaslužnijih za pobjedu Miami Heata (Reuters)

Dominacija košarkaša Miami Heata na liniji slobodnih bacanja pokazala se dovoljnom za pobjedu nad gostujućim Oklahoma City Thunderom u žestokoj posljednjoj četvrtini treće utakmice u nedjelju od 91:85 i vodstvo od 2-1 u seriji na četiri pobjede u finalu doigravanja američke NBA lige.

Tim sa Floride je nadigrao Thunder 31:15 s linije slobodnih bacanja, promašivši samo četiri šuta, dok je Oklahoma City pogodila samo 15 iz 24 pokušaja.

„Ovo je takmičenje sada na svom vrhuncu“, izjavio je trener Heata Erik Spoelstra.

„Stalno smo sebi to ponavljali u posljednjoj četvrtini. O tome se radi. Suočeni smo sa sjajnim protivnicima. Pokazali smo odlučnost u drugom poluvremenu.“

LeBron James, koji je bio najefikasniji u nedjelju navečer, postigao je 29 poena i pogodio jedno od dva slobodna bacanja 16,2 sekundi prije kraja za vodstvo Miamija od četiri poena. Poslije njega je još i Dwyane Wade pogodio dva slobodna bacanja i zapečatio pobjedu.

Oklahoma City je izgradila vodstvo od 10 poena u trećoj četvrtini zahvaljujući četiri koša veterana Dereka Fishera, na kojem je napravljen prekršaj kada je gađao tricu te je Thunder došao u vodstvo od 64:54 nakon što je na poluvremenu gubio 46:47.

Miami je smanjio razliku nakon dva prekršaja Thunderovih igrača na šutevima za tricu što je dalo Heatu šest slobodnih bacanja i seriju od 15:3.

‘Nije još gotovo’

Obje su ekipe igrale žestoku odbranu i Heat je morao nadoknaditi osam izgubljenih lopti u četvrtoj četvrtini da zadrži vodstvo domaćeg terena.

Miami je došao u vodstvo od 86:79 nešto više od dvije minute prije kraja, ali je onda Thunder upisao šest poena zaredom, stvorivši neizvjesnost rezultatom 86:85 90 sekundi prije kraja.

Miamijev Chris Bosh je pogodio dva slobodna bacanja za tri poena razlike prije nego su James i Wade uništili sve snove Oklahome za pobjedu.

James je imao šut iz igre 11 od 23, uz 14 skokova. Wade je dodao 25 koševa za, a Bosh deset.

Kevin Durant, koji je igrao s pet prekršaja posljednjih tri minute i 47 sekundi meča, predvodio je Oklahoma City sa 25 poena, dok je Russell Westbrook postigao 19 poena.

„Težak poraz“, kazao je trostruki najbolji strijelac NBA lige Durant.

„Nije još gotovo. Nije gotovo.“

Sljedeće dvije utakmice igraju se u Miamiju, čime prvaci Istočne konferencije imaju priliku uzeti naslov prvaka NBA s dvije pobjede na svom terenu, a prva je na rasporedu u utorak.