EURO 2012: Njemačka i Portugal prolaze

Pogodak Rafaela van der Vaarta nije bio dovoljan za prolaz Holandije (EPA)

U nedjelju uvečer odigrane su dvije utakmice posljednjeg kola Gupe B Evropskog prvenstva (EP) u Ukrajini i Poljskoj, gdje su snage odmjerile reprezentacije Portugala i Holandije, te Njemačke i Danske.

Oba meča su završila identičnim rezultatom – 2:1.

Njemačka je povela golom Lucasa Podolskog u 19. minuti, a Danska poravnala preko Michaela Krohn-Dehlija u 24. minuti.

Lars Bender postigao je u 80. minuti drugi gol za Njemačku.

Holanđani su odlično otvorili utakmicu, postigavši gol već u 11. minuti.

Strijelac je bio Rafael van der Vaart, nakon čega je Portugal preuzeo dominaciju nad utakmicom, što je krunisao Cristiano Ronaldo izjednačujućim golom u 28. minuti, da bi u 74. minuti isti igrač, nakon brzog kontranapada, postigao konačnih 2:1.

Iako su važili za jednog od glavnih favorita za osvajanje turnira, Holandija je grupnu fazu takmičenja završila bez pobjede i osvojenog boda.

Njemačka je trećom pobjedom postala do sada jedina reprezentacija koja je grupnu fazu takmičenja okončala uz tri pobjede.

Kao drugoplasirana ekipa Grupe B, Portugal će se u četvrtfinalu boriti protiv Češke, dok će se Njemci sresti s Grčkom.

Izvor: Al Jazeera