Nijemci nadomak četvrtfinala EURO-a

Danac Nicklas Bendtner postiže svoj drugi gol i poravnanje rezultata na 2:2 (EPA)

Nogometna reprezentacija Njemačke savladala je Holandiju sa 2:1 u meču drugog kola grupe B i nadomak je plasmana u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Ranije je u istoj grupi Portugal pobijedio Dansku rezultatom 3:2 .

„Elf“ je na meč u Harkovu došao rasterećeniji nakon pobjede nad Portugalom od 1:0, dok su Holanđani trebali popraviti loš dojam iz duela sa Danskom koja je slavila, također, sa 1:0.

Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo Nijemcima i njihovom napadaču španskog porijekla Mariju Gomezu.

On je u 24. minuti postigao 24. gol u karijeri za njemačku reprezentaciju, a uvodi pogodak protiv „Lala“. Odlično ga je na ivici šesnaesterca pronašao Bastian Schweinsteiger, a Gomez se okrenuo i desnom nogom loptu poslao u lijevi ugao gola Maartena Stekelenburga.

Četrnaest minuta kasnije je 2:0 za Nijemce, a ponovo je strijelac bio Gomez dok je Schweinsteiger i ovaj put bio u ulozi asistenta.

Nadu za povratak u meč donio je Robin van Persie odličnim pogotkom sa 20-ak metara. Loptu je poslao u lijevu stranu gola čuvara mreže Njemačke Manuela Neuera koji je bio „kratak“. No, na kraju se ispostavilo da je ovaj gol maksimum za Holandiju, koja je nadomak eliminacije sa EURO-a.

Dramatična završnica

Portugalci su u prvom kolu pretrpjeli poraz od Njemačke od 0:1, dok je istom rezultatom Danska nadigrala Holandiju.

Tokom kvalifikacija, Portugalci i Danci su bili u grupi H. Portugal je u prvom njihovom duelu slavio sa 3:1, da bi Danci u posljednjem kolu bili bolji sa 2:1 i tako izborili prvo mjesto, a Portugalce „gurnuli“ u baraž.

Portugal je poveo u 24. minuti, a strijelac je bio naturalizirani Brazilac Pepe. Joao Mouthino je izeo korner sa lijeve strane, na prvoj stativi najviši je bio Pepe i poslao je preko odbrambenog igrača danske reprezentacije Williama Kvista u mrežu golmana Stephana Andresena.

Dvanaest minuta kasnije je 2:0. Nani je, sa desne strane šesnaesterca, poslao loptu na ivicu peterca, odakle ju je „iz prve“ u gol Danaca pospremio Helder Postiga.

No, Danska se nije predavala i u 41. minuti uspjela je smanjiti prednost „Selecaoa“ na 2:1 pogotkom Nicklasa Bendtnera.

Pogotku je prethodio centaršut Jakoba Poulsena sa desne strane. Na drugoj stativi je bio Michael Krohn-Dahli, koji je glavom loptu poslao preko golmana Portugala Ruija Patricija do Bendtnera, a on ju, također glavom, proslijedio u gol.

Kalkulacije u trećem kolu

U drugom poluvremenu se zaigralo žustrije, Portugalci su imali više šansi, a najizglednije nije iskoristio Cristiano Ronaldo, koji je u dva navrata bio 1:1 sa golmanom Andersenom, no nije uspio povećati prednost Portugalaca.

Propuste „Selecaoa“ kaznio je Bendtner novim pogotkom glavom u 80. minuti, iskoristivši odličan centaršut sa desne strane Larsa Jacobsena.

Portugal je na kraju ipak došao do sva tri boda i to golom rezerviste Silvestrea Varele. Sedam minuta nakon gola Danaca, Fabio Contreao je dobro ubacio loptu u šesnaesterac Danaca, Ronaldo zasmetao Vareli koji je promašio loptu, no izuzetno brzo se okrenuo i žestokim šutem savladao Andersena za konačnih 3:2.

Njemačka je sad vodeća u grupi B sa šest bodova i za nastavak takmičenja im je potreban bod u duelu trećeg kola protiv Danske. Ukoliko Holandija savlada Portugal, „Elf“ ni poraz protiv neće spriječiti u putu ka nastavku takmičenja.

Izvor: Al Jazeera