Senzacija u Barceloni: Chelsea u finalu LP-a

Nakon poraza od Chelseaja Barceloni ostaje još prilika za osvajanje Kupa kralja (Getty Images)

U uzvratnoj utakmici između Barcelone i Chelseaja, odigranoj u utorak uvečer na stadionu Camp Nou, odigrali su neriješeno 2:2, čime se londonski tim plasirao u finale najprestižnijeg svjetskog klupskog takmičenja.

Kao što je i Xavi Hernandez nedavno najavio novinarima, nogometaše londonskog tima dočekao je “pakao” na prepunom stadionu, a Barcelona je u prvom poluvremenu apsolutno dominirala terenom i pred odlazak na odmor ostvarila rezultat koji ih vodi u finale.

Chelsea se odrekao posjeda lopte i veći dio proveo u odbrani, vrebajući svoju priliku iz kontranapada.

U desetoj minuti utakmice Alexis Sanchez dobrim driblingom vara defanzivca Chelseaja, Garyja Cahilla, koji nezgodno pada i povređuje zadnju ložu, zbog čega ga je već u 12. minuti morao zamijeniti Jose Bosingwa.

Slična situacija desila se u 26. minuti i na suprotnoj strani kada se, nakon kontranapada Chelseaja, golman Barcelone, Victor Valdes, sudara sa svojim saigračem Gerardom Piqueom, koji zbog siline sudara nije mogao nastaviti meč.

Njega je zamijenio Daniel Alves.

Uprkos potpunoj dominaciji na terenu, Barcelona nije uspjela postići pogodak sve do 35. minute, kada mrežu zatresa Sergio Busquets.

Isaac Cuenca je protrčao po lijevoj strani terena i uputio nisku loptu u šesnaesterac, gdje se najbolje snašao Busquets i poslao loptu iza leđa Petra Cecha.

Svega dvije minute kasnije kapiten Chelseaja John Terry bez lopte pravi nesportski potez i udara Sancheza, zbog čega je dobio direktan crveni karton.

Nakon primljenog gola i crvenog kartona, izgledalo je kao da su nogometaši Chelseaja izgubili koncentraciju te u 43. minuti primaju drugi pogodak na utakmici – strijelac je bio Andres Iniesta.

Šok na Camp Nou

Kada su svi očekivali kraj prvog poluvremena, Chelsea je uspio Barceloni oteti jednu loptu, Frank Lampard sjajno proigrava Ramiresa, koji sa ruba šesnaesterca lob udarcem vara golmana Valdesa i postiže pogodak.

Na odmor se otišlo sa rezultatom 2:1.

U drugom poluvremenu se nastavila dominacija katalonskog tima.

Barcelona je svim silama stegnula obruč oko Chelseaja toliko da su u nekoliko navrata svi igrači londonske ekipe bili u vlastitom kaznenom prostoru.

Na početku nastavka Dider Drogba pravi prekršaj nad Fabregasom u svom šesnaestercu, a sudija pokazuje na bijelu tačku.

No, trostruki osvajač Zlatne lopte Lionel Messi nije bio precizan sa 11 metara i pogađa samo prečku.

Devet minuta prije kraja susreta Drogbu je zamijenio Fernando Torres, a Barcelona propušta još jednu odličnu šansu, kada Messi opet pogađa rub gola, ovog puta stativu.

U prvoj minuti sudijske nadoknade popularni ‘El Nino’ Fernando Torres, dok su svi igrači Barcelone napadali protivnički gol, prima dubinsku loptu i istrčava sam na golmana Barcelone te pogađa za konačnih 2:2.

To je ujedno i rezultat kojim je londonski klub osigurao prolaz u finale Lige prvaka.

U srijedu uvečer je na programu uzvratni susret drugog polufinala, gdje će snage odmjeriti Real Madrid i Bayern iz Minhena.

U prvoj utakmici pobjedu je odnio domaći Bayern sa rezultatom 2:1.

Finale Lige prvaka igrat će se u Minhenu 19. maja.

Izvor: Al Jazeera