Više od 17 milijardi dolara za OI u Londonu

Ovogodišnje Olimpijske igre u Londonu koštat će više od 11 milijardi britanskih funti (17,5 milijardi dolara).
Većina novca za pripreme i održavanje takmičenja će doći iz javnih fondova i u vrijeme kada vlada pokušava žestoko smanjiti troškove na drugim područjima.
Kako funkcioniše finansiranje Igara?
Britanska vlada je izdvojila 9,3 milijardi funti (14,61 milijardi dolara) iz javnih fondova da pretvori dio istočnog Londona u Olimpijski park i da osigura da OI budu održane u maksimalno sigurnom okruženju.
Iz administracije Velike Britanije se navodi kako se još 500 miliona funti nalazi u fondovima i sigurni su kako će troškovi Igara biti unutar granica budžeta. Međutim, račun je dvostruko veći nego onaj koji je prognoziran prije sedam godina kada je London dobio domaćinstvo Igara.
Dvije trećina novca dolazi od centralne vlade, 23 procenta od državne lutrije, a preostalih 10 posto od lokalnih vlasti Londona.
Organizacioni komitet OI u Londonu (LOCOG) ima odvojeni budžet od dvije milijarde funti za održavanje Igara, a većina ovog novca je došla iz privatnih izvora.
Izvršni direktor LOCOG-a Paul Deighton izjavio je kako očekuje izbalansiran budžet po okončanju takmičenja u Londonu.
Ugovori sa sponzorima
Organizatori su osigurali 41 domaćeg sponzora i tako prikupili 700 miliona funti. Također mogu zadržati i prihode od ulaznica (više od 600 miliona funti) kao i manju sumu od prodaje suvenira.
London će dobiti 376 miliona dolara od stranih sponzora, ali dvije trećine toga će biti realizirane kroz stvari i usluge, a ostatak u gotovini. Također će dobiti i 675 miliona dolara od Međunarodnog olimpijskog komiteta (IOC) za organizaciju Igara.
Prihod od direktnih televizijskih prijenosa iz Londona i sa zimskih Olimpijskih igara u Vancouveru je porastao na 3,9 milijardi dolara, što je rekordan iznos za jedan četverogodišnji olimpijski ciklus.
Jedanaest globalnih sponzora će platiti IOC-u 957 miliona dolara za prava da promoviraju svoje proizvode na osnovu Igara.
Komitet će rasporediti više od 90 posto svog prihoda državama-domaćinima, državnim delegacijama i međunarodnim sportskim federacijama.
Rast vrijednosti TV prava i sponzorstava pomogao je IOC-u da napravi rezerve od 592 miliona dolara za koje iz Komiteta kažu da se ovaj novac čuva kao eventualna pomoć, ukoliko bi došlo do situacije da se Igre ne mogu održati.
Izvor: Agencije