NBA: Povratak Rosea, pobjeda Chicaga

Noah (Chicago) pokušava zaustaviti Kamana (New Orleans) (Getty Images)

Derrick Rose se vratio na košarkaške terene punom snagom u noći sa utorka na srijedu, kada je za svoje Chicago Bullse postigao 32 poena uz devet asistencija za pobjedu nad New Orleans Hornetsima od 99:95 u američkoj NBA ligi.

Rose, koji je propustio deset utakmica ove sezone zbog različitih povreda, zabio je šest od posljednjih osam koševa na utakmici u seriji Bullsa od 8:0, kojom su zaustavili zakašnjeli nalet gostujućih Hornetsa.

U redovima „Bikova“ je ponovno bio i Richard Hamilton, koji je u prvoj petorki zaigrao prvi put nakon četvrtog januara. Zahvaljujući ovoj pobjedi, Chicago se izjednačio s raspoloženim Miamijem Heatom na vrhu Istočne konferencije.

No pobjeda nije bila laka, New Orleans je nadoknadio razliku od devet poena u posljednjoj četvrtini te je „pomeo“ Chicago serijom od 13:0 za vodstvo od 95:91 minutu i 25 sekundi do kraja, prije nego igru nije preuzeo Rose.

Trenutno najkorisniji igrač NBA smanjio je vodstvo protivnika sa dva slobodna bacanja, a onda je dodao i šut 19 sekundi prije kraja, da bi na kraju još jednom realizirao dva slobodna bacanja.

Joakim Noah je pomogao Bullsima i Roseu sa 15 pogodaka, 16 skokova i pet asistencija.

Kod Hornetsa, koji su trenutno posljednji u Zapadnoj konferenciji, Chris Kaman je ubacio 17 poena i 11 skokova, dok je Trevor Ariza imao bod manje.

Raspoloženi Clippersi

U Los Angelesu, Derrick Williams i Michael Beasley su svaki zabili po 27 poena za Minnesota Timbrewolvese koji su zahvaljujući dobroj posljednjoj četvrtini došli do pobjede od 109:97 nad domaćim Clippersima.

Predvođeni Williamsom i Beasleyem, rezerve Minnesote su ubacile ukupno 72 poena.

Kod Clippersa, Blake Griffin je postigao 30 poena od kojih je 24 bilo u prvoj četvrtini.

Rezultati: Houston Rockets – Toronto Raptors 88:85, Cleveland Cavaliers – Boston Celtics 83:86, Indiana Pacers – Golden State Warriors 102:78, Detroit Pistons – Philadelphia 76'ers 68:97, Chicago Bulls – New Orleans Hornets 99:95, Dallas Mavericks – New Jersey Nets 92:93, Sacramento Kings – Utah Jazz 103:96, LA Clippers – Minnesota Timberwolves 97:109.

Poredak: Istok, ATLANTIK: Philadelphia 21-14, New York 17-18, Boston 16-17, Toronto 10-24, CENTRAL: Chicago 28-8, Indiana 22-12, Milwaukee 14-20, Cleveland 13-19, Detroit 11-25, JUGOISTOK: Miami 27-7, Orlando 22-13, Atlanta 20-14, Washington 7-27, Charlotte 4-28.

Zapad, SJEVEROZAPAD: Oklahoma City 27-7, Portland 18-16, Denver 18-17, Minnesota 18-17, Utah 15-18, PACIFIK: LA Clippers 20-12, LA Lakers 20-16, Golden State 13-18, Phoenix 14-20, Sacramento 12-22, JUGOZAPAD: San Antonio 24-10, Dallas 21-14, Houston 21-14, Memphis 19-15, New Orleans 8-26.